Wczytuję dane...

CZĘŚCI DO GITAR

Części do gitar to specjalizacja naszego sklepu i powód jego istnienia. W czasach kiedy części gitarowe były dostępne właściwie tylko za granicami Polski gitarzyści i basiści nie mieli za dużo możliwości modyfikacji swoich instrumentów. Dostęp do szerokiej ofert części nie tylko ułatwił pracę lutnikom i serwisantom ale pozwolił zwykłym gitarzystom zmienić brzmienie lub wygląd swojego instrumentu.

Czytaj więcej

Z jakiego drewna zrobiona jest gitara?

Gitary oraz większość podobnych instrumentów składają się z wielu różnych części ale wszystko zaczyna się od drewna.

Niezależnie czy myślimy o instrumencie czysto akustycznym, całkowicie elektrycznym czy czymkolwiek pomiędzy drewno do podstawowy materiał do budowy większości instrumentów strunowych szarpanych. W naszej ofercie znajdziecie zazwyczaj tylko gotowe elementy drewniane takie jak gryfy czy korpusy. Jeśli szukacie surowego drewna to na polskim rynku jest kilku dostawców którzy zajmują się jego sprzedażą

Najbardziej popularnymi gatunkami drewna z jakich wyrabia się gryfy to twardy klon w różnych odmianach oraz mahoń. Podstrunnice do gryfów najczęściej wykonuje się również z klonu lub palisandru który w ostatnich latach masowo jest zastępowany innymi gatunkami ze względu na wprowadzone ograniczenia handlu palisandrem. Z tego powodu coraz częściej możemy znaleźć gatunki takie jak Pau Ferro, Granadillo, Wenge, Jatoba i inne. Popularność zyskuje też heban który wcześniej często można było spotkać raczej w instrumentach klasycznych.

Na korpusy i pudła instrumentów najczęściej wykorzystuje się takie gatunki drewna jak mahoń, klon, olcha, lipa amerykańska, świerk czy cedr ale spotkać można również gatunki bardziej egzotyczne. Palisander był wykorzystywany chętnie do budowy pudła rezonansowego ale aktualnie dostępny jest raczej w droższych instrumentach, podobnie jak heban.

 

Jaka jest elektronika w gitarze?

Wszystkie instrumenty elektryczne i elektro-akustyczne posiadają elementy elektroniczne dzięki którym możemy podłączyć instrument do odpowiedniego nagłośnienia. W przypadku instrumentów elektro-akustycznych jest to najczęściej zintegrowana jednostka, cały gotowy preamp który może posiadać dodatkowe funkcje takie jak stroik, filtry itp. Trochę inaczej wygląda to w basach i gitarach elektrycznych. Istnieją dwa najbardziej popularne typy układów które można podzielić na pasywne i aktywne czyli takie które wymagają zewnętrznego zasilania np. baterią.

Tradycyjne, pasywne układy są zazwyczaj dość proste i mają ograniczone możliwości regulacji barwy. Składają się z przełącznika, gniazda wyjściowego, kilku potencjometrów i kondensatorów dzięki czemu można je łatwo naprawić lub zmodyfikować a w internecie znaleźć można wiele przydatnych schematów i układów tak aby dopasować instrument do własnych potrzeb.

Układy aktywne zazwyczaj dają znacznie większą kontrolę nad barwą instrumentu ale często nie pozwalają na łatwe wprowadzanie zmian czy naprawy.

 

Jakie są przetworniki do gitary?

Przystawki lub przetworniki zwane też potocznie „pikapami” służą do przekształcenia dźwięku instrumentu na sygnał który możemy potem z łatwością nagłośnić przy wykorzystaniu dedykowanych wzmacniaczy. Możemy spotkać przetworników o bardzo różnej konstrukcji i dopasowane do brzmienia oraz możliwości instrumentu.

W instrumentach elektro-akustycznych najczęściej znaleźć możemy przetworniki piezoelektryczne natomiast w gitarach i basach elektrycznych najbardziej popularne są przetworniki magnetyczne.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo wersji podobnych przystawek tego samego typu dzięki czemu muzycy mają możliwość wybrania dla siebie takich które najbardziej odpowiadają ich gustom brzmieniowym i pasują wizualnie do instrumentu.

 

Jakie są klucze do gitary?

Aby poprawnie zamocować struny i nastroić instrument każdy posiada jakiś mechanizm który nazywamy potocznie kluczami, maszynkami lub stroikami. Jest to ważny element gitary gdyż odpowiada za utrzymywanie stroju.

Klucze mogą mieć różny kształt i budowę dopasowaną do konkretnego typu instrumentu. Producenci kluczy ciągle starają się ulepszyć swoje projekty dlatego na rynku istnieją różne wersje tego samego mechanizmu. Pozwala to na szybkie i proste poprawienie właściwości instrumentu a wymiana kluczy jest jedną z najczęściej dokonywanych modyfikacji gitar. Polecamy przyjrzeć się bliżej, szczególnie kluczom z mechanizmem blokowania strun.

 

Jakie są mostki do gitary?

Podczas gdy jeden koniec struny montujemy i nawijamy na klucze, drugi koniec najczęściej mocowany jest na korpusie bądź pudle gitary. Urządzenie do zamocowania strun nazywamy mostkiem lub strunociągiem. Strunociąg występuje wtedy, gdy funkcje mostka rozdzielimy na dwa elementy. Pierwszy służy wyłącznie do przymocowania strun – to właśnie strunociąg – a drugi pozwala na regulację wysokości zawieszenia strun nad gryfem oraz regulację intonacji instrumentu.

Z wyjątkiem gitar wyposażonych w system tune-o-matic większość mostków łączy obie funkcje w jednym elemencie choć robią to na wiele różnych sposobów. W gitarach klasycznych mostki mają ustaloną formę a ich konstrukcja niewiele się od siebie różni. W gitarze akustycznej możemy spotkać mostki o różnym kształcie ale ważniejszy jest sposób mocowania strun. Najczęściej struny w akustyku mocujemy specjalnymi kołkami choć spotyka się też mostki przewlekane. W gitarach i basach elektrycznych istnieje kilka całkowicie różnych sposobów mocowania strun i użytkownik ma znacznie większe możliwości wyboru i dopasowania instrumentu do swoich preferencji. Ogólnie mostki do gitar i basów można podzielić na mostki stałe oraz ruchome czyli takie, w których za pomocą ramienia możemy wibrować, czyli zmieniać wysokość dźwięku.

Samodzielna wymiana mostka jest dość prosta jeśli chcemy zastosować ten sam typ ale jeżeli zastanawiacie się nad zmianą rodzaju mostka to zdecydowanie polecamy kontakt z doświadczonym lutnikiem bądź serwisantem.

 

Co to jest siodełko szyjki?

Pewnie zauważyliście taki mały, często plastikowy element na gryfie w miejscu, gdzie struny nawinięte na klucze trafiają na podstrunnicę. Ten mały kawałek gitary jest bardzo ważnym elementem który wpływa nie tylko na brzmienie instrumentu ale przede wszystkim na wygodę gry i na to jak nasza gitara stroi.

Niestety bardzo często producenci oszczędzają na tym małym elemencie co skutkuje instrumentem na którym ciężko się gra a nawet po nastrojeniu wszystkich strun gitara nie stroi na akordach. Dodatkowo tani plastik jest zbyt miękki co powoduje, że po krótkim okresie grania siodełko może ulec zniszczeniu co może przełożyć się na brzęczenie strun.

Tradycyjnie lutnicy wykorzystywali w tym miejscu kość naturalną lub kość słoniową. W dzisiejszych czasach najczęściej korzysta się ze specjalnych tworzyw ale spotkać można także gitary z siodełkami np. z mosiądzu.

Każdy rodzaj materiału ma inne właściwości fizyczne co przekłada się na różnice w brzmieniu i komforcie grania.

Nie zalecamy samodzielnej wymiany siodełka gryfu gdyż jest to bardzo ważny element gitary. Dlatego warto zaufać dobremu lutnikowi lub serwisantowi który dzięki swojemu doświadczeniu może poprawić brzmienie i strojenie Waszego instrumentu.

 

Jakie są jeszcze części do gitary?

Gitary posiadają jeszcze całą masę drobnych części takich jak pickguardy/maskownice, zaczepy paska, płytki mocowania gryfu czy gniazda, zaślepki różnego rodzaju, osłonki przetworników, gałki, nakładki.

Większość z tych elementów jest montowana na wcisk bądź kilka wkrętów przez co z powodzeniem i łatwością możecie sami zabrać się za ich wymianę. Jest to bardzo łatwy sposób na podrasowanie swojego sprzętu. Możecie wybrać kolory które pasują do Waszego gustu i upodobań. Wymieniając kilka drobnych elementów sprawicie, że Wasze instrumenty będą wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i bardziej osobiste. W razie jakichkolwiek wątpliwości pytajcie, postaramy się pomóc Wam wybrać pasujące elementy do Waszej gitary.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów