Wczytuję dane...

Klucze do gitary

Klucze do gitar akustycznej i elektrycznej czyli do gitar ze stalowymi strunami występują w wielu typach i rodzajach. Takie same modele mogą być stosowane do wszystkich gitar akustycznych i elektrycznych. Na rynku jest kilku aktywnych producentów kluczy którzy produkują różne modele według własnego projektu oraz kilka modeli zgodnych z klasycznymi wzorcami nieistniejących już firm. Sposób montażu kluczy do gitary oraz strun na kluczach może znacznie różnić się od modelu od modelu więc warto zawsze dokładnie wszystko zmierzyć żeby wybrać odpowiedni model do swojego instrumentu.

Czytaj więcej

Jakie klucze do gitary wybrać?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na struny. Klucze do gitar ze strunami nylonowymi posiadają grube trzpienie na które nawija się struny. Klucze do gitar ze stalowymi strunami mają stalowe trzpienie. Druga sprawa to sposób montażu i układ kluczy. Warto zastanowić się czy zależy nam na kluczach blokowanych które mają swoje zalety ale są też nieco droższe. Ostatnia rzecz to kwestia wyglądu. Chyba każdy lubi jak jego gitara wygląda ładnie i nie posiada zbędnych widocznych otworów czy innych ubytków. Warto więc znaleźć klucze dobrze pasujące do posiadanej gitary.

Jaki układ kluczy wybrać?

W gitarach typu Fender Stratocaster lub Telecaster oraz wielu kopiach klucze montowane są w linii z jednej strony główki. W większości gitar akustycznych oraz gitarach elektrycznych takich jak Gibson Les Paul, SG, Epiphone oraz wielu podobnych zamontowane są po 3 klucze po każdej stronie główki gryfu. Istnieją też modele z innym układem kluczy np. gitary firmy Music Man/Ernie Ball oraz wiele nowoczesnych gitar 7- i 8-strunowych.
Zwróćcie uwagę na stronę po której zamontowane są klucze. Potocznie klucze oznacza się jako prawe i lewe ale nawet wśród producentów gitar nie ma zgodności co do tego która strona jest prawa lub lewa.

Jak zamontowane są klucze w gitarze?

Tradycyjne modele są najczęściej przykręcone na dwa lub więcej wkrętów od spodu główki gitary. Na górze znajdziemy specjalną tulejkę zamontowaną najczęściej na wcisk prosto w drewno. W zależności od modelu kluczy wymagane będą otwory o różnej średnicy więc jeśli zamierzamy ją zmienić to warto wszystko dokładnie zmierzyć.
Nowsze konstrukcje, najczęściej zamknięte w odlewanej obudowie są zwane potocznie kluczami olejowymi. Zazwyczaj wymagają otworu o średnicy 10mm w główce gitary i są montowane od góry specjalną nakrętką która wkręca się w klucz. Od spodu klucze tego typu posiadają specjalne bolce stabilizujące lub wkręt/wkręty które zabezpieczają klucz przed obracaniem się. W zależności od modelu i producenta kluczy umiejscowienie wkrętów lub bolców może się różnić więc warto to dokładnie sprawdzić.

Jakie są najbardziej popularne firmy produkujące klucze do gitary?

Na rynku jest dostępnych kilku renomowanych producentów kluczy o dobrej reputacji potwierdzonej wieloletnim doświadczeniem i opiniami muzyków. Najbardziej znane firmy to Schaller, Gotoh, Grover czy Sperzel. Bardzo dobre klucze produkują też trochę mniej znane firmy takie jak Hipshot czy Graph Tech i kilka innych. Na rynku dostępne są też klucze wielu marek które nie są producentami choć często są tak kojarzone. Jest to m.in. Kluson czy Waverly znane z wielu klasycznych gitar. Do dnia dzisiejszego producenci oferują modele wzorowane na dawnych modelach kluczy tych dwóch firm.
Oprócz firm zajmujących się typowo produkcją osprzętu do gitar znaleźć możemy też sporo kluczy firm produkujących gitary. Dostępne są więc klucze takich firm jak Fender czy Gibson.
Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie tylko modele oparte na klasycznych wzorach ale wielu z nich oferuje również autorskie konstrukcje które wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, jakością wykonania oraz materiałami użytymi do produkcji.
Warto pamiętać, że markowe, dobre klucze będą służyły w gitarze przez wiele lat a nawet dziesięcioleci.

Jak działają klucze blokowane?

Początkujący gitarzyści często mają nadzieję, że klucze blokowane ułatwią im grę bo po nastrojeniu gitary będą mogli je zablokować i w ten sposób mieć cały czas nastrojoną gitarę. Niestety nie tak to działa…
Klucze blokowane posiadają mechanizm który blokuje strunę w trzpieniu klucza. Taki klucz cały czas może się obracać a więc ciągle możemy nastroić ale też i rozstroić gitarę.
Po co więc blokować strunę w kołku skoro nie możemy zablokować stroju w gitarze? Takie rozwiązanie powoduje, że nie musimy owijać struny wielokrotnie na trzpieniu co nie tylko znacznie przyspiesza wymianę strun ale również skraca czas układania się strun przez co znacznie szybciej gitara będzie stabilnie trzymała strój. Blokowane klucze mogą też zniwelować błędy przy zakładaniu strun co prowadzi do zwiększenia ogólnej stabilności stroju gitary, szczególnie w instrumentach z mostkiem tremolo.

Czy warto wybrać klucze blokowane do gitary?

Naszym zdaniem tak. Pamiętajmy, że nie co dzień zmieniamy klucze w naszych instrumentach a za to znacznie częściej zmieniamy struny. Łatwość i szybkość z jaką możemy wymienić struny przy kluczach blokowanych to jeden z największych atutów tego rozwiązania. Oczywiście jeśli planujecie zmieniać struny raz w roku może nie być to istotny argument ale wielu muzyków zmienia struny co 2-3 tygodnie a nawet częściej.
Druga sprawa to stabilność stroju oraz czas układania się strun. Wszystkie nowe struny po założeniu muszą przez jakiś czas dopasować się do nowej pozycji i rozciągnąć tak aby wreszcie ustabilizowały się i gitara trzymała strój. Klucze blokowane znacznie przyspieszają ten proces gdyż eliminują zwoje struny na trzpieniu klucza. Te dodatkowe centymetry strun mogą też powodować szybsze rozstrajanie gitary podczas podciągania dźwięków lub korzystania z mostka tremolo.
Wiele z tych czynników nie będzie miało znaczenia w przypadku instrumentów akustycznych dlatego tam klucze blokowane spotykamy sporadycznie.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów