Wczytuję dane...

Gitara klasyczna 4/4

Gitara klasyczna 4/4 to standardowa gitara klasyczna w pełnej skali stosowana przez dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 roku życia. Szeroki gryf ułatwia precyzyjną grę z dobrą artykulacją a nylonowe struny zapewniają ładne, głębokie i ciepłe brzmienie.

Jest to instrument stworzony z myślą o graniu muzyki klasycznej ale sprawdza się często jako gitara na ognisko. Gitara klasyczna 4/4 z racji, że jest nieco mniejsza od gitar akustycznych często też wybierana jest jako instrument dla podróżników, harcerzy itp.

Czytaj więcej

Jaką gitarę klasyczną 4/4 wybrać?

Na rynku jest bardzo duży wybór instrumentów tego typu. Od najtańszych modeli za nieco powyżej 200PLN do instrumentów za grube tysiące. Warto więc zastanowić się czego szukamy i oczekujemy od takiej gitary. Dobrze brzmiące modele dla początkujących gitarzystów i nadające się do nauki, grania ogniskowego lub na wycieczki można znaleźć w cenie ok 500 złotych. Jeżeli jednak zależy nam na ładnym, głębokim brzmieniu warto rozejrzeć się za modelami z litą płytą wierzchnią. Tego typu gitary można znaleźć w cenie nieco poniżej 1000 złotych. Najwyższe modele są zazwyczaj wykonane w całości z litego drewna i charakteryzują się pięknym, bogatym brzmieniem o wielu niuansach których nie znajdziemy w niższych modelach. Tego typu instrumenty wybierane są przez najbardziej wymagających gitarzystów do zastosowań koncertowych lub studyjnych.

Dla kogo wybrać gitarę klasyczną w rozmiarze 4/4?

Instrument w skali 4/4 czyli w pełnej skali jest dedykowany osobom dorosłym. Młodzież w wieku powyżej 12 lat też powinna poradzić sobie z takim instrumentem bez większego problemu. Musimy pamiętać, że instrumenty te posiadają szeroką szyjkę a więc gra na nich może sprawiać trudność osobom o wyjątkowo małych dłoniach lub mniejszym dzieciom. Podobnie jest w kwestii wielości i głębokości pudła rezonansowego. Osoba niska i o krótkich rękach może mieć problem z opanowaniem instrumentu. Na szczęście gitara klasyczna nie jest wielkim instrumentem więc większość ludzi o standardowej budowie ciała nie będzie miała z tym żadnego problemu.

Ile kosztuje dobra gitara klasyczna 4/4?

Cena gitary klasycznej zależy w głównej mierze od materiałów użytych do jej produkcji oraz jakości jej wykonania. Według naszego doświadczenia podstawową gitarę do nauki gry można kupić za niewiele mniej niż 500PLN jednak w tej kategorii cenowej jakość może znacząco różnić się od sztuki do sztuki dlatego warto dokładnie sprawdzić i przyjrzeć się kupowanej gitarze. Cena instrumentu w znacznym zakresie zależy też od jego wykończenia a wraz ze zdobieniami i jakością wykończenia idzie w górę. Musimy pamiętać, że wykończenie gitary wymaga dużo ręcznej pracy co znacznie odbija się w kosztach produkcji a więc i w cenie końcowej gitary.

Na cenę gitary mogą też wpłynąć dodatkowe akcesoria jeśli producent daje takie w zestawie z instrumentem. Większość gitar klasycznych sprzedawana jest jednak bez żadnych dodatków.

Jakie akcesoria są potrzebne do gitary klasycznej 4/4?

Podstawowym akcesorium jest pokrowiec lub futerał do przechowywania i transportu instrumentu. Jeśli poruszamy się dużo i często z naszą gitarą jest to konieczność gdyż chroni ją przed warunkami atmosferycznymi oraz przypadkowymi usterkami. Twardy futerał zdecydowanie lepiej chroni instrument ale jest też znacznie cięższy i mniej poręczny więc polecamy go tym z Was którzy przemieszczają się głównie samochodem. W przypadku osób korzystających z komunikacji lepiej może sprawdzić się pokrowiec który jest lżejszy oraz posiada szelki pozwalające założyć gitarę na plecy.

Na gitarze klasycznej zazwyczaj gra się z wykorzystaniem podnóżka który ułatwia przyjęcie właściwej pozycji co jest bardzo istotne dla naszego zdrowia oraz wypracowania dobrej techniki gry.

Statyw lub uchwyt ścienny pozwala na bezpieczne przechowywanie instrumentu w domu i zabezpiecza go przed upadkiem. Zdecydowanie nie polecamy opierania gitary o ścianę, kanapę czy inne meble.

Każdą gitarę trzeba nastroić przed graniem. Muzycy klasyczni często wykorzystują do tego kamerton jednak dla początkujących polecamy przypinane na klips stroiki elektroniczne które znacznie ułatwiają cały proces.

Na gitarze klasycznej zazwyczaj gra się w pozycji siedzącej jeżeli jednak sytuacja wymaga od nas grania na stojąco musimy dokupić do gitary specjalny pasek typu „krawat” lub zamontować w instrumencie kołki/zaczepy paska pozwalające na zastosowanie zwykłych pasków gitarowych.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów