Jakie klucze do gitary? (cz.1)
Klucze, stroiki, tunery, maszynki... każdy nazywa je trochę inaczej ale wszyscy myślimy o tym samym. My nazywamy je najczęściej "klucze".
Te proste urządzenia które służą do naciągania strun i są odpowiedzialne za poprawne działanie i strojenie naszych instrumentów. Klucze możemy podzielić na kilka grup w zależności od ich zastosowania oraz konstrukcji ale zacznijmy od początku.
Do czego służą klucze w gitarze?
W pierwszych instrumentach strunowych aby naciągnąć i nastroić strunę wykorzystywało się zazwyczaj drewniane kołki osadzone w precyzyjnie przygotowanych otworach. Kołki te utrzymywały odpowiednie naprężenie struny tylko dzięki sile tarcia a konstrukcja ta jest na tyle skuteczna, że do dzisiaj wykorzystuje się ją w wielu klasycznych instrumentach takich jak skrzypce, wiolonczele a nawet ukulele czy banjo.
Niestety takie rozwiązanie nie jest zbyt precyzyjne jeśli chodzi o strojenie instrumentu, szczególnie przy zastosowaniu strun metalowych, dlatego gdzieś na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze klucze z przekładnią. Takie rozwiązanie zapewnia znacznie większą precyzję strojenia a także stabilność stroju i większą siłę naciągu przez co idealnie nadaje się do instrumentów takich jak gitara, bas czy banjo.
Przez lata konstrukcja kluczy ewoluowała i wykształciły się pewne wzorce kluczy stosowanych w konkretnych instrumentach. Z racji tego, że do różnych instrumentów wykorzystujemy różne rodzaje struny konstrukcja kluczy różni się uwzględniając sposób ich montażu oraz materiału z jakiego został wykonane struny. W ten sposób powstały konstrukcje kluczy przystosowane do gitary klasycznej, gitary akustycznej i elektrycznej, basu, banjo, mandolin czy ukulele.
Jakie klucze pasują do mojej gitary?
W każdym typie instrumentu możemy znaleźć klucze o nieco innej konstrukcji a różnice te wynikają z rodzaju używanych strun oraz odmiennej konstrukcji samego instrumentu.
Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładnie określić jakiego typu posiadamy instrument. Czy jest to gitara klasyczna czy akustyczna? A może elektryk bądź bas? Dla wielu z Was może wydawać się to oczywiste ale nasze doświadczenie pokazuje, że nie każdy muzyk zdaje sobie sprawę z różnic pomiędzy różnymi instrumentami.
Ile kosztują klucze do gitary?
Drugą ważną rzeczą jest oczywiście cena. Nikt nie lubi przepłacać ale czasami warto dołożyć kilka złotych jeśli przełożą się one na dodatkowe, przydatne funkcje lub jeśli zależy nam na wyglądzie. W zależności od renomy producenta oraz wykorzystywanych technologii i materiałów ceny za podobne z pozoru klucze mogą znacznie różnić się od siebie. Ogólnie rzecz biorąc komplet nowych kluczy może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych a większość producentów sprzedaje klucze tylko w kompletach.
W następnych artykułach opiszemy pokrótce rodzaje kluczy dedykowanych do poszczególnych grup instrumentów oraz różnice techniczne w konstrukcji i sposobie montażu.