INSTRUMENTY
Instrumenty muzyczne od wieków służą ludziom do grania i tworzenia muzyki. Proces nauki gry oraz grania muzyki wpływa pozytywnie na rozwój osobisty, poprawia samopoczucie i relacje międzyludzkie. W dzisiejszych czasach szczególnie polecamy zainteresowanie się muzyką i grą na instrumentach ze względu na łatwość dostępu do odpowiednich materiałów oraz samych instrumentów których spora różnorodność pozwoli na wybór odpowiedniego niezależnie od posiadanego budżetu czy poziomu zaawansowania.
Czytaj więcej
Jaki instrument wybrać do nauki gry?
My oczywiście polecamy gitarę, wszystko jedno czy będzie to klasyczna, akustyczna czy elektryczna. Gitara to instrument który daje bardzo szerokie pole do popisu, posiada niesamowite możliwości a jednocześnie łatwość dzięki której w krótkim czasie możemy zacząć tworzyć własne piosenki lub odtwarzać te znane i lubiane. To dzięki gitarze powstało wiele aktualnych stylów muzycznych oraz hitów które zaśpiewają wszyscy przy ognisku, niezależnie od wieku.
Trochę trudniej jest z basem ale jeśli pociągają Was niskie tony wiedzcie, że o basistów jest zawsze trudniej więc bez problemu znajdziecie kogoś z kim będziecie mogli grać i dzielić swoją pasję.
Dlaczego warto grać na gitarze, basie lub ukulele?
Naukowcy udowodnili, że gra na instrumentach niesie wiele korzyści i znacznie przyczynia się do rozwoju mózgu, poprawy koordynacji, poprawy samopoczucia itp. Nauka gry na instrumencie niezależnie od wieku pozytywnie wpływa na cały organizm oraz psychikę człowieka a muzyka towarzyszy nam przy prawie każdej okazji przez całe życie. Dodatkowo zyskujemy dobry punkt zaczepienia do nawiązywania nowych znajomości i możliwość dzielenia się własną twórczością czy też możliwością współpracy z innymi ludźmi. Muzyka to uniwersalny język, rozumiany przez wszystkie narody na całym świecie. Nam dużo trudniej było by znaleźć odpowiedź pytanie dlaczego nie warto…
Jakie są rodzaje instrumentów strunowych?
Najbardziej popularne instrumenty strunowe to gitara klasyczna, gitara akustyczna, gitara elektryczna zwana czasami gitarą solową, gitara basowa czyli „basówka” oraz zyskujące w ostatnich latach ukulele. Spotkać można również, choć już nie tak często, instrumenty takie jak banjo (czyt. bandżo), mandolina czy bałałajka oraz instrumenty dawne takie jak lutnia i wiele, wiele innych.
Wymienione instrumenty to tzw. chordofony (czyli instrumenty strunowe) szarpane w których, najczęściej za pomocą palców pobudzamy struny do drgania. Instrumenty tego typu mogą mieć różny kształt i konstrukcję przez co znacznie różnią się barwą dźwięku ale w większości pozwalają zarówno na grę akordową oraz melodyczną przez co są bardzo uniwersalnymi narzędziami dla solistów jak i akompaniatorów.
Jaka jest najbardziej popularna gitara?
Właściwie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Najstarsza jest gitara klasyczna i stosowana jest przez wszystkich klasycznych muzyków ale także szerokie grono amatorów w prawie każdym stylu muzycznym. Nowsze konstrukcje takie jak gitara akustyczna lub gitara elektryczna są lepiej dostosowane do bardziej nowoczesnej muzyki przez co są równie popularnym wyborem. Niezależnie jednak od rodzaju gitary jaki wybierzemy będziemy mogli zabrać większość utworów i piosenek jakie nas interesują.
Czy trudno gra się na gitarze, basie, ukulele?
Istnieje porzekadło, że gitara to jeden z najprostszych instrumentów do nauki ale też jeden z najtrudniejszych do opanowania na poziomie mistrzowskim i to się sprawdza. Wystarczy kilka godzin nauki żeby zagrać pierwsze piosenki śpiewając dla siebie czy ze znajomymi przy ognisku. Zasadniczo nie ma wpływu ilość strun czy konstrukcja instrumentu. Trochę inaczej może być z gitarą basową której charakter wymusza konkretną funkcję w tworzeniu brzmienia utworu a więc granie z drugim instrumentem czy całym zespołem choć i od tego są wyjątki.
W pierwszych etapach nauki uczniowie narzekają na bolące opuszki palców jednak przy regularnym ćwiczeniu po 2-3 tygodniach problem ten zanika. Warto jednak wziąć to pod uwagę i pamiętać o tym, ze nauka gry to raczej proces niż czynność. Gdy już zaczniemy możemy uczyć się całe życie i nawet najwięksi muzycy przyznają się do tego, że ciągle się uczą.