Wczytuję dane...

WZMACNIACZE

Nagłośnienie instrumentów potrzebne jest do występów na żywo gdy wielość sali oraz ilość słuchaczy jest na tyle duża, że głośność akustycznych instrumentów nie wystarczy aby wszyscy usłyszeli naszą grę. W przypadku gitar i basów elektrycznych wzmacniacz i kolumna głośnikowa zastępuje nam pudło rezonansowe i jest niezbędna aby słuchacze w ogóle nas usłyszeli. Zastosowanie nagłośnienia daje nam również możliwość korzystania z efektów oraz innych urządzeń które wpływają na dźwięk co pozwala na dodatkowe kreowanie własnego brzmienia.

Czytaj więcej

 

Jaki wzmacniacz wybrać do gitary?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy wiedzieć jaki posiadamy instrument. Istnieją wzmacniacze dopasowane do konkretnego typu gitary czy basu. Gitara elektro-klasyczna czy elektro-akustyczna wymagają innego wzmacniacza niż gitara basowa czy gitara elektryczna. Różnią się one nie tylko kolorem czy kształtem ale przede wszystkim pasmem przenoszenia/wzmacniania dźwięku, rodzajem głośników oraz funkcjami jakie nam oferują. Wzmacniacze do instrumentów akustycznych oprócz specjalnego wejścia instrumentalnego często posiadają dodatkowy kanał pozwalający na wpięcie mikrofonu który pozwoli nagłośnić inny instrument bądź wokal. Wzmacniacze do gitary basowej posiadają odpowiednią moc oraz specjalne głośniki pozwalające na przeniesienie niskich częstotliwości produkowanych przez nasz instrument.

Dodatkowo musimy określić do czego będziemy wykorzystywać nasz wzmacniacz. Czy będzie to urządzenie typowo domowe do ćwiczeń i grania w małych pomieszczeniach z niewielką głośnością czy też może potrzebujemy nagłośnienia które umożliwi nam granie z żywą perkusją na próbach czy koncertach naszego zespołu? A może coś po środku czyli wzmacniacz który jest wystarczająco głośny na próby ale można na nim również pograć w domu? W takim przypadku ważna będzie też mobilność czyli waga i gabaryty.

 

Jakie są wzmacniacze do gitar akustycznych?

Wzmacniacze do gitar akustycznych posiadają zazwyczaj szerokopasmowe głośniki dopasowane do instrumentu dzięki czemu dobrze sprawdzają się też do nagłaśniania wokalu czy keyboardu dlatego często posiadają dwa lub więcej wejść różnego rodzaju. Często możemy spotkać w nich wbudowane podstawowe efekty takie jak reverb (pogłos) czy chorus. Istnieją też wersję zasilane nie tylko z gniazdka ale również na baterie lub posiadające wbudowany akumulator dzięki czemu możemy zabrać je na działkę, wakacje czy występy uliczne. Na dużych scenach najczęściej nie korzystamy ze wzmacniaczy do gitary akustycznej chyba, że wykorzystujemy go jako odsłuch. Dlatego nie zawsze potrzebny nam będzie wzmacniacz o dużej mocy o czym warto pamiętać.

 

Jakie są wzmacniacze do gitar elektrycznych?

Wzmacniacze do gitary elektrycznej to bardzo ważny element w kształtowaniu brzmienia gitary. Nawet najlepsza gitara podłączona do kiepskiego wzmacniacza nie zabrzmi dobrze. Dobry wzmacniacz natomiast pozwoli nawet słabemu instrumentowi rozwinąć skrzydła i pokazać pełną paletę barw. Bardzo ważnym elementem wzmacniacza do gitary elektrycznej jest głośnik lub kolumna głośnikowa gdyż zastępuje ona pudło rezonansowe którego nie mamy w instrumencie. Na rynku istnieją setki jak nie tysiące rozwiązań i konstrukcji różnych producentów do każdego zastosowania jakie możemy sobie tylko wymyślić. Warto więc dobrze zastanowić się czego oczekujemy od wzmacniacza i w ten sposób ograniczyć pulę możliwych do wyboru urządzeń.

 

Jakie są wzmacniacze do gitar basowych?

Gitary basowe służą do wydobywania tych najniższych dźwięków z całego zespołu. Tak niskie dźwięki wymagają znacznie większej mocy do uzyskania podobnej głośności względem gitary elektrycznej dlatego warto wziąć to pod uwagę. Wzmacniacze do basu posiadają też specjalne głośniki które wytrzymają tak niskie dźwięki przy dużej głośności czego mogą nie wytrzymać inne głośniki gitarowe o czym warto pamiętać bo grając na basie na wzmacniaczu gitarowym możemy go po prostu uszkodzić. Wzmacniacze do basu najczęściej nie posiadają tylu opcji i funkcji co wzmacniacze gitarowe jednak z racji innych głośników oraz mocy zazwyczaj są trochę większe i cięższe. Z tego powodu wielu basistów nie korzysta ze wzmacniaczy na koncertach wpinając swój instrument w linię (nagłośnienie ogólne) przez di-box lub preamp.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów