Wczytuję dane...

UKULELE

Ukulele to instruemnt z rodziny lutni który rozpowszechnił się na Hawajach wraz z przybyciem Portugalskich osadników. Bezpośrednie tłumaczenie nazwy tego insturmentu brzmi "skacząca pchła".

Ukulele rozwinięto pod koniec XIX wieku na bazie gitaropodobnych instrumentów Portugalskiego pochodzenia. Instrument ten jest najczęściej wykonany z drewna choć niektóre nowoczesne modele wykorzystują również tworzywa sztuczne. Lepsze instrumenty posiadają płytę rezonansową z litego drewna najczęściej wykonaną ze świerku lub cedru. Droższe modele budowane są również z mahoniu a tradycyjnie wykorzystywało się Hawajksą odmianę akacjowca o nazwie Koa.

Czytaj więcej

Jaki rozmiar ukulele wybrać?

Pudło rezonansowe typowego ukulele posiada kształ zbliżony do gitary klasycznej/akustycznej ale możemy spotkać też instrumenty w innym kształcie z których najbardziej popularny jest owalny model zwany "pinaple" (ananas). Ukulele występują w rozmiarach od najmniejszego do największego: sopranino, soprano, concert, tenor, baritone, bass. Najbardziej popularne są instrumenty w rozmiarach soprano oraz concert.

Jakie struny do ukulele?

Tradycyjnie ukulele posiada 4 struny choć można spotkać takie, gdzie struny są zdublowane albo posiadają 6 strun strojonych podobnie jak w gitarze. Strój ukulele zależy od jego rozmiaru oraz zastosowanych strun. Dawniej stosowało się struny jelitowe które dzisiaj są zastępowane strunami z materiałów sztucznych. Najbardziej popularne to nylon oraz jego odmiany. Grubsze struny wykonuje się z nylonowej nici z metalową owijką. Właściwie każda popularny producent strun posiada odpowiednie komplety do ukulele w swojej ofercie. Najbardziej znana jest chyba firma Aquila która oferuje wiele kompletów strun z różnych materiałów w dopasowanych do rozmiaru oraz stroju ukulele.

Jak stroić ukulele?

Najbardziej typowe, czyli sopranowe i koncertowe ukulele stroimy tak samo a typowy strój to G4, C4, E4, A4. Często możemy spotkać instrumenty strojone do niskiego G (G3 zamiast G4) ale dotyczy to głównie ukulele tenorowych oraz koncertowych. Niektórzy muzycy stosują też inne stroje w zażności od potrzeb lub repertuaru. Barytonowe ukulele stroimy najczęściej do D3, G3, B3, E4 a basowe (zwane też U-bas) podobnie jak gitarę basową czyli E1, A1, D2, G2.

Akcesoria do ukulele

Ukulele to niewielki i poręczny instrument który świetnie sprawdzi się w podróży. Dlatego warto sprawdzić czy producent dodaje w zestawie pokrowiec. Bardzo przydaje się niewielki stroik, tuner mocowany na klips. Warto pamiętać, żeby wybrać taki który ma tryb do strojenia ukulele co znacznie ułatwia sprawę szczególnie początkującym muzykom.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów