Wczytuję dane...

LUTNICTWO

Lutnik to osoba zajmująca się budową i naprawą instrumentów strunowych a sama nazwa lutnik pochodzi od francuskiego słowa opisującego lutnię.

Lutnictwo to rzemiosło i sztuka w jednym. Budowanie instrumentów, narzędzi do tworzenia muzyki jest bardzo wymagającym zajęciem. Wprawny lutnik posiadać musi wysokie umiejętności i wiedzę z wielu dziedzin oraz dużo spokoju i cierpliwość gdyż budowanie instrumentów nie jest procesem szybkim.

Czytaj więcej

 

Jakie narzędzia dla lutnika?

Lutnictwo to rzemiosło czyli umiejętność ręcznego wykonywania i naprawiania instrumentów. Wiąże się z tym posiadanie wielu ręcznych narzędzi takich jak piły, pilniki, noże, tarniki, miary wszelkiego rodzaju, heble, dłuta i wiele innych. Dużą część z tych narzędzi można znaleźć w sklepach ogólno-narzędziowych lub stolarskich ale do niektórych prac lutniczych wymagane są specjalistyczne, nie spotykane nigdzie indziej narzędzia.

Są więc dostępne specjalne pilniki do poziomowania i koronowania progów, do obrabiania końcówek progów, piły do nacinania podstrunnicy, pilniki do wyrobu i obróbki siodełek a także specjalistyczne przymiary, klucze, dłuta i cęgi które znacznie ułatwiają wykonywanie skomplikowanych czynności jakie wymagane są przy budowie gitar.

Do prac lutniczych bądź serwisowych warto korzystać ze specjalnych mat, uchwytów i stojaków przytrzymujących instrument podczas pracy. Dzięki tym prostym narzędziom instrument klienta jest bezpieczny i znacznie zmniejszymy ryzyko powstania nowych uszkodzeń w trakcie naprawiania tych istniejących.

 

Jakich materiałów potrzebuje lutnik?

Do budowy instrumentów wykorzystuje się głównie drewno ale wiele drobniejszych elementów wykonanych jest często z innych materiałów takich jak różne rodzaje metalu, tworzyw sztucznych oraz materiałów naturalnych takich jak kość czy macica perłowa.

Do montażu oraz naprawy tych elementów wykorzystuje się też różnego rodzaju kleje naturalne i chemiczne. Każdy klej ma inne właściwości i choć często potrafią kleić wiele różnych materiałów to wykorzystuje się je precyzyjnie określając zadanie jakie mają do wykonania.

Aby przygotować instrument do wykończenia bądź do naprawy wykończenia stosuje się wiele narzędzi i środków ściernych i polerujących

Materiały wykończeniowe to różnego rodzaju lakiery, oleje i woski które chronią instrument przed czynnikami zewnętrznymi ale również zmieniają wygląd instrumentu.

 

Surowce czy półprodukty?

Wielu lutników samodzielnie wytwarza każdy najdrobniejszy element do budowanego instrumentu. Taka metoda budowy jest jednak znacznie droższa gdyż wymaga dużo większej ilości czasu i pracy. Aby zmniejszyć koszt budowy lub naprawy lutnicy i serwisanci mogą korzystać z gotowych lub wstępnie przygotowanych elementów takich jak pręty regulacyjne gryfu, nacięte lub nienacięte siodełka, podstrunnice, mostki a nawet całe, wykończone bądź niewykończone gryfy i korpusy. Wszystko zależy od projektu i potrzeb muzyka oraz jego możliwości finansowych.

Półprodukty znacznie ułatwiają naprawy i mogą korzystanie z nich może być znacznym ułatwieniem dla początkujących lutników i serwisantów a jednocześnie mogą skrócić czas naprawy co pozwoli zwiększyć dochodowość prowadzonej działalności.

 

Jakie prace wykonuje lutnik?

Aby wykonać bądź naprawić instrument lutnik musi wykonać cały szereg prac.

Wszystko zaczyna się od doboru odpowiedniego materiału do pracy i jego wstępnej obróbki.

Wiąże się to z cięciem, szlifowaniem, gięciem i klejeniem drewna oraz innych materiałów.

Kolejność następnych etapów może różnić się w zależności od konkretnego lutnika ale zawsze należą do nich takie prace jak nadanie ostatecznego kształtu tworzonym elementom, sklejenie wytworzonych elementów w całość, nabicie progów jeśli takie są wymagane oraz wykończenie powierzchni instrumentu. Ten szeroki zakres prac obejmuje między innymi takie czynności jak cięcie, szlifowanie, heblowanie, szlifowanie, wiercenie, szlifowanie, dłutowanie, szlifowanie, wykańczanie, szlifowanie i polerowanie. Tak, dobrze widzieliście. Papier i inne materiały ścierne zostaną z Wami już do końca.

Mimo wszystko, praca lutnika to bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Szczególnie gdy po wielu miesiącach starań klient otrzyma świetny, rasowy instrument w który przez cały ten czas własnoręcznie wtłoczył swoją pasję nadając mu duszę i wyjątkowy charakter.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów