STRUNY
Struny to podstawowy element instrumentów strunowych który generuje dźwięk. Dlatego jest to bardzo ważny element wyposażenia instrumentu dla każdego gitarzysty czy basisty. Postaramy się po krótce przybliżyć Wam jakie struny są dostępne na dzisiejszym rynku i jak dobrać struny do gitary, basu czy innego posiadanego instrumentu.
Czytaj więcej
Przede wszystkim musimy zauważyć, że do każdego instrumentu strunowego produkowane są inne, dopasowane do stylu instrumentu struny. Oznacza to, że innych strun używa się do gitary klasycznej a innych do gitary akustycznej mimo, że obie są typem instrumentów akustycznych. Jednak ich budowa, w szczególności wewnętrzna, jest dostosowana do strun wykonanych z innego materiału a co za tym idzie do innego naprężenia. Aby dobrze dobrać struny do swojego instrumentu musimy najpierw dokładnie określić jaki posiadamy instrument. Gitara? Bas? A może ukulele?
Struny różnią się również pod względem materiałów wykorzystanych do ich produkcji oraz samej technologii co może znacznie wpływać na ich cenę. Warto więc dowiedzieć się więcej aby dokonać świadomego wyboru odpowiednich strun.
Jakie struny do gitary?
W pierwszej kolejności określamy o jaką gitarę chodzi, czy jest to gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna.
Struny do gitary klasycznej są zazwyczaj wykonane z nylonu lub podobnych materiałów które zastąpiły dawniej wykorzystywane struny z jelit. Najczęściej komplet strun składa się z trzech strun gładkich, bez owijki w postaci jednolitej żyły. Pozostałe trzy struny to najczęściej bardzo drobna nić nylonowa z dodatkowym, drucianym oplotem.
Struny do gitary akustycznej wykonane są całkowicie z metalu przy czym pierwsze dwie to zazwyczaj drut stalowy odpowiedniej grubości. Pozostałe cztery struny posiadają oplot wykonany z różnych metali nawinięty na stalowym rdzeniu.
Struny do gitary elektrycznej wykonane są z różnego rodzaju stali. Zazwyczaj pierwsze trzy najcieńsze, stalowe struny są gładkie a pozostałe posiadają owijkę, najczęściej z niklu lub niklowanej stali.
Struny do gitary elektro-akustycznej lub elektro-klasycznej to te same struny które stosujemy do instrumentów akustycznych.
Wszystkie struny do basu elektrycznego są bardzo podobne do strun do gitary elektrycznej ale są znacznie grubsze i wszystkie posiadają owijkę. Struny do basu akustycznego są podobne do strun do gitary akustycznej. Są jednak znacznie grubsze i wszystkie posiadają owijkę.
Struny do ukulele zasadniczo wykonane są z nylonu lub podobnego tworzywa. W zależności od skali instrumentu bądź sposobu strojenia dostępne są też komplety ze strunami w owijce.
Tradycyjnie struny do banjo wykonane są ze stali nierdzewnej i w zależności od instrumentu są sprzedawane w kompletach po 4 lub 5 strun.
Struny do mandoliny są najczęściej metalowe i sprzedawane w kompletach po 8 strun (4 pary).
Czym różnią się struny do gitary?
Najważniejsza różnica w budowie strun to materiał z jakiego zostały wykonane. Ma on wpływ nie tylko na naprężenie co przekłada się również na łatwość grania ale również na barwę.
Bardzo istotny jest materiał z jakiego wykonana jest również owijka w strunach grubszych i basowych. Dodatkowo owijka ta może mieć różny kształt / przekrój co wpływa zarówno na brzmienie jak i komfort gry. Wśród strun do gitary elektrycznej jak i do basu możemy spotkać struny z owijką spłaszczoną lub całkowicie płaską. Takie struny są bardzo gładkie w dotyku i oferują bardzo charakterystyczne brzmienie.
Oprócz różnic w materiale występują też różnice w technologii produkcji. Niektóre struny mają owijkę nawiniętą na sześciokątnym rdzeniu inne posiadają specjalne powłoki pozwalające na wydłużenie żywotności strun dzięki czemu nie będziemy musieli zmieniać ich tak często.
Jak często trzeba wymieniać struny do gitary?
W instrumentach strunowych szarpanych takich jak gitara, bas czy ukulele struny mają bardzo częsty kontakt z naszymi rękami. Dociskamy je palcami do progów bądź podstrunnicy i szarpiemy palcami lub kostką na drugim końcu. Wszystko to powoduje, że nasze struny zużywają się znacznie szybciej niż np. struny w fortepianie. W pierwszej kolejności struny tracą swój kolor i blask a w raz z nim tracą również brzmienie. Brudne struny to pierwsza oznaka konieczności wymiany strun.
Stare, używane struny nie tylko tracą kolor i ładne brzmienie ale z czasem zaczynają odkształcać się i zmieniać swoje właściwości co może powodować złą intonację a co za tym idzie nasz instrument przestanie dobrze stroić.
W zależności od intensywności używania instrumentu czas wymiany strun na nowe będzie bardzo różnił się pomiędzy muzykami. Dla jednych może to być dwa lata, dla innych dwa miesiące lub nawet dwa tygodnia a wielu profesjonalistów zmienia struny nawet codziennie na instrumentach które używają codziennie. Aby nie popadać w przesadę zalecamy obserwowanie i słuchanie swojego instrumentu. Jeśli struny robią się już czarne, brzmią głucho i matowo to zdecydowanie przyszła pora aby je wymienić pomimo, że dalej żadnej nie zerwaliśmy.
Na szczęście przy odrobinie zainteresowania możemy znacznie wydłużyć żywotność strun stosując kilka prostych zabiegów. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie przed grą na instrumencie. Po zakończeniu grania warto przeczyścić cały instrument a w tym i nasze struny. Znajdziemy do tego odpowiednie środki do konserwacji które nie tylko czyszczą ale też nawilżają i zabezpieczają struny.
Innym rozwiązaniem może być zakup strun o przedłużonej żywotności. Nie zastąpi to mycia rąk czy czyszczenia ale struny te są przygotowane przez producenta w specjalny sposób który pozwala na znaczne przedłużenie ich trwałości, szczególnie pod kątem brzmienia i intonacji. Struny tego typu zazwyczaj są droższe od standardowych ale ich przedłużona żywotność zazwyczaj rekompensuje wyższą cenę z nawiązką.