Struny do gitary akustycznej
Struny do gitary akustycznej są wykonane z metalu co przekłada się na ich większe naprężenie. To z kolei powoduje, że gitara tego typu jest znacznie głośniejsza od gitary klasycznej i posiada jaśniejsze brzmienie które znacznie łatwiej przebija się przez ludzki głos dzięki czemu jest to idealny instrument do akompaniamentu.
Czytaj więcej
Jakie struny do gitary akustycznej wybrać?
Najbardziej popularne firmy produkujące struny to m.in. Ernie Ball, D’Addario, Martin, Elixir. Każda z tych firm ma w ofercie struny o różnej grubości, wykonanych z różnych materiałów i w kompletach o różnej grubości dzięki czemu możemy wybrać struny najbardziej odpowiednie struny do własnego instrumentu, stylu gry i upodobania.
W pierwszej kolejności warto zastanowić się czego oczekujemy od strun, czy aktualne struny brzmią zbyt jasno czy może zbyt ciemno? Może gitara jest trudna w graniu? Czy chcemy struny grubsze czy cieńsze od tych które są aktualnie założone?
Nie musimy kurczowo trzymać się marki czy grubości struny jakie fabrycznie zostały zamontowane na naszej gitarze ale warto pamiętać, że przy zmianie grubości może być wymagana regulacja gitary gdy okaże się, nowe struny zaczną brzęczeć lub gitara zrobić twarda i trudna do grania.
Do gitar elektro-akustycznych stosujemy najczęściej takie same struny jak do zwykłych akustyków.
Jaka grubość struny do gitary akustycznej?
Najczęściej producenci gitar akustycznych zakładają na nowe gitary struny w rozmiarze 12-53 lub podobnym. U większości producentów rozmiar ten określany jest jako średni czyli „medium”. Dla początkujących gitarzystów struny w tym rozmiarze mogą okazać się twarde i trudne do grania, szczególnie jeśli instrument nie jest ustawiony optymalnie.
Najbardziej popularnym rozmiarem wśród naszych klientów są komplety 11-52 oznaczone często jako Light lub Custom Light i taki rozmiar najczęściej polecamy tym, którzy nie wiedzą co wybrać. Są to struny o jeden stopień cieńsze i miększe od fabrycznych i zazwyczaj po ich zmianie gitara nie będzie wymagała wielkiej regulacji aby dobrze brzmieć i stroić. Początkujący często sięgają po jeszcze cieńsze komplety za to ludzie grający dużo lub profesjonaliści najczęściej wybierają struny średnie lub grubsze.
Grubość strun nie tylko wpływa na łatwość grania ale ma również dość duże znaczenie dla brzmienia instrumentu. Im grubsze struny tym bardziej wyraźne będą basy natomiast cieńsze komplety generują jaśniejsze, bardziej zbalansowane brzmienie.
Z czego zrobione są struny do gitary akustycznej?
Prawie wszystkie sprzedawane komplety posiadają dwie najcieńsze struny wykonane ze stali nierdzewnej. Trzecia i kolejne struny zbudowane są z dwóch lub więcej różnych materiałów. Na stalowym rdzeniu o przekroju okrągłym lub sześciokątnym nawinięta jest ciasno owijka z brązu z domieszkami innych metali takich jak fosfor czy nikiel lub aluminium. Różne owijki mogą dość znacznie zmienić brzmienie instrumentu i trwałość strun.
Najbardziej popularną owijką jest brąz o oznaczeniu 80/20 oraz brąz fosforowy. Materiał 80/20 Bronze oferuje jasne, klarowne brzmienie z mocnym basem i są idealne do akompaniamentu. Phosphor-Bronze polecamy do instrumentów jaśniej brzmiących i do gry solowej lub fingerstyle gdyż brzmienie tych strun jest bardziej wyrównane w paśmie.
W niektórych strunach stosuje się dodatkową warstwę jedwabiu pomiędzy owijką a rdzeniem struny co oprócz zmiany brzmienia wpływa na elastyczność i wygodę gry. Struny tego typu brzmią zazwyczaj cieplej i są bardzo delikatne.
Powlekane czy nie powlekane?
Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie struny które nazywamy popularnie „powlekane”. Są to struny ze specjalną powłoką która zabezpiecza je przed rdzewieniem a nawet brudem. Powłoki te różnią się w zależności od producenta, niektóre z nich mają wpływ na brzmienie a same struny są mniej lub bardziej śliskie w dotyku. Z tego powodu struny z powłoką ochronną mają swoich przeciwników i zwolenników.
My polecamy je zdecydowanie każdemu kto posiada wiele gitar lub nie lubi często zmieniać strun.