Wczytuję dane...

Struny do gitary klasycznej

Struny do gitary klasycznej zazwyczaj wykonane są nylonu lub podobnego materiału przy czym 3 struny basowe posiadają dodatkowo owijkę wykonaną z metalu. Zanim ludzie wymyślili materiały sztuczne struny robione były najczęściej z jelit zwierzęcych a niektóre firmy produkują tego typu struny do dzisiaj.

Czytaj więcej

 

Jakie struny do gitary klasycznej wybrać?

Najbardziej popularne firmy produkujące struny to m.in. Savarez, D’Addario, Ernie Ball ale prawie każdy producent strun posiada w swojej ofercie komplety dedykowane do gitary klasycznej. Producenci stosują różnego rodzaju materiały na rdzenie i owijki strun basowych oraz różne tworzywa do produkcji strun wiolinowych w celu uzyskania odpowiednich rezultatów brzmieniowych.

Struny do gitary klasycznej najczęściej pozbawione są oznaczeń grubości a zamiast tego producenci chętniej opisują twardość strun która może różnić się w zakresie od bardzo miękkich do bardzo twardych.

Na szczęście nie musimy trzymać się marki czy twardości struny jakie fabrycznie zostały zamontowane na naszej gitarze. Eksperymentowanie z różnymi materiałami, twardościami pomiędzy różnymi producentami może dać pozytywne efekty w postaci zwiększenia możliwości brzmieniowych instrumentu i przyjemności obcowania z nim.

Większość popularnych producentów strun do gitar klasycznych nie ma w swojej ofercie modeli dedykowanych do instrumentów ze skalą mniejszą niż 4/4 a zamiast tego zaleca się stosowanie strun twardszych niż standardowe gdyż mniejsza skala oznacza również mniejsze naprężenie strun.

Do gitar elektro-klasycznych stosujemy najczęściej takie same struny jak do zwykłych gitar klasycznych.

 

Z czego zrobione są struny do gitary klasycznej?

Materiał z jakiego wykonane są struny w znacznym stopniu odpowiada za brzmienie gitary.
W gitarze klasycznej struny wiolinowe znacznie różnią się od strun basowych więc odpowiedź musimy podzielić na dwa punkty.

Struny wiolinowe najczęściej wykonane są z jednolitego materiału. Najbardziej popularnym materiałem jest nylon który spotkamy w znacznej większości strun ale może on różnić się w zależności od producenta. Najczęściej spotykamy struny z czystego lub rektyfikowanego nylonu.

Jeśli szukamy strun które zaoferują jaśniejsze brzmienie możemy skierować swoją uwagę na struny wykonane z włókien węglowych popularnie zwanych carbonami.

Struny basowe posiadają rdzeń który również wykonany jest z nylonu ale nie w postaci jednorodnej żyły. Jest to raczej splot wielu drobnych nici które owija się cienkim drutem z posrebrzanej miedzi lub z brązu. Struny z owijką z brązu dają cieplejsze, bardziej okrągłe brzmienie jednak struny z posrebrzanej miedzi zazwyczaj dłużej utrzymują swoje brzmienie.

 

Jaka twardość strun do gitary klasycznej wybrać?

Twardość strun ma wpływ na kilka czynników z których każdy warto wziąć pod uwagę. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest twardość strun pod palcami. Struny nylonowe posiadają niskie naprężenie i są bardziej elastyczne od strun stalowych.

Druga sprawa jest również mocno powiązana z łatwością gry ale dotyczy ustawienia instrumentu. Warto pamiętać, że przy zmianie naprężenia/twardości strun może być konieczna regulacja gitary tak, aby gra była łatwa i przyjemna.

Po trzecie struny o różnej twardości mogą również zmienić brzmienie instrumentu więc warto zwrócić na to uwagę również pod tym kątem.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki dla początkujących polecamy najczęściej struny o standardowym naciągu chyba, że dobieramy struny do instrumentów np. w skali ¾. Wtedy zalecamy najczęściej stosowanie strun twardych.

Bardziej doświadczeni muzycy bardzo często kierują swoją uwagę w stronę strun twardych lub bardzo twardych które są znacznie bardziej sprężyste a instrument potrafi zabrzmieć bardziej żywo i donośnie dzięki większemu naciągowi.

Ciekawym rozwiązaniem są również komplety mieszane w których struny basowe są z kompletu twardych a wiolinowe z kompletu normalnych strun.

Warto wspomnieć też, że przy wyborze twardości strun należy uwzględnić technikę gry. Dla przykładu muzycy grający w stylu flamenco preferują znacznie twardsze, bardziej sprężyste struny gdyż dają one szybszy dźwięk i lepszą odpowiedź przy mocniejszym ataku jakiego wymaga ta technika gry.

 

Powlekane czy nie powlekane?

Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie struny które nazywamy popularnie „powlekane”. Są to struny ze specjalną powłoką która zabezpiecza je przed rdzewieniem a nawet brudem. Powłoki te różnią się w zależności od producenta, niektóre z nich mają wpływ na brzmienie a same struny są mniej lub bardziej śliskie w dotyku. Z tego powodu struny z powłoką ochronną mają swoich przeciwników i zwolenników.

My polecamy je szczególnie muzykom posiadającym większą ilość gitar lub tym, którzy nie lubią często zmieniać strun.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów