Wczytuję dane...

Struny do gitary elektrycznej

Struny do gitary elektrycznej odpowiadają za znaczą część brzmienia instrumentu. Znaczenie ma nie tylko grubość strun ale także materiał z jakiego zostały wykonane oraz technologia produkcji. Różnice te mają wpływ nie tylko na brzmienie ale również na wygodę gry, strojenie instrumentu oraz trwałość strun. Warto więc zastanowić się chwilę przed wyborem strun odpowiednich do naszego instrumentu.

Czytaj więcej

 

Jakie struny do gitary elektrycznej wybrać?

Najbardziej popularne firmy produkujące struny to m.in. Ernie Ball, D’Addario, Elixir, GHS, Dean Markley, Dunlop. Każda z tych firm oferuje struny z różnych materiałów i w kompletach o różnej grubości co pozwala nam wybrać struny najbardziej odpowiednie do posiadanego instrumentu czy ulubionego stylu muzycznego. Dobierając odpowiedni komplet strun możemy zmienić brzmienie swojego instrumentu tak aby bardziej odpowiadało naszym potrzebom.

Bardzo ważne jest dopasowanie grubości strun do skali instrumentu oraz stroju w jakim gramy. Większość standardowych kompletów strun do gitary elektrycznej posiada trzy pierwsze struny, tzw. wiolinowe bez owijki oraz 3 struny basowe w owijce. Materiał z jakiego wykonana jest owijka ma duży wpływ na brzmienie gitary i może rozjaśnić zbyt ciemno brzmiący instrument lub ocieplić jasno brzmiący.

 

Jaka grubość strun do gitary akustycznej?

Rozmiary strun podawane w wartościach liczbowych to nic innego jak ich grubość wyrażona w calach.

Do standardowego stroju obecnie najbardziej popularna grubość to rozmiar .010-.046” i takiej grubości struny najczęściej spotkamy fabrycznie zainstalowane w nowych gitarach.

W ostatnich czasach coraz więcej muzyków stosuje obniżone stroje więc producenci tworzą specjalnie dla nich odpowiednio grubsze komplety strun. Istnieją też specjalne komplety mieszane które łączą cieńsze struny wiolinowe z grubszymi basowymi co może być dobrym rozwiązaniem dla muzyków którzy lubią grać solówki a jednocześnie lubią szybką odpowiedź strun przy graniu ostrzejszych riffów.

Grubsze struny najczęściej zapewniają bardziej jasne brzmienie ale z dużą ilością basu natomiast cieńsze struny dają brzmienie bardziej wyrównane, z wyraźnym środkiem.

 

Z czego zrobione są struny do gitary elektrycznej?

Standardowe komplety strun posiadają trzy pierwsze struny wiolinowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Struny basowe posiadają owijkę, najczęściej o przekroju okrągłym i wykonaną z niklu, czystej lub niklowanej stali nierdzewnej bądź specjalnych stopów zawierających np. cobalt (kobalt). Struny niklowe są najbardziej tradycyjne i były bardziej popularne do lat 60tych. Oferują ciepłe, okrągłe brzmienie i delikatnie mniejszym sygnale ale z nieco lepszym sustainem.

Stal niklowana to najbardziej popularny wybór w dzisiejszych czasach gdyż oferuje jasne ale głębokie brzmienie z dobrym sygnałem. Są to struny najbardziej uniwersalne i sprawdzą się świetnie w każdym gatunku muzycznym.

Struny z owijką ze stali nierdzewnej mogą znacznie rozjaśnić brzmienie ciemno brzmiącej gitary i dają nieco większy sygnał od strun niklowanych czy niklowych.

Struny kobaltowe generują zdecydowanie mocniejszy sygnał z przetworników i zapewniają bardzo szerokie pasmo zawierające dużo góry jak i basu są więc idealne do nowoczesnych gatunków muzycznych.

 

Powlekane czy nie powlekane?

Struny nazywane popularnie powlekanymi posiadają specjalną powłokę ochronną która zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi. Grubość i materiał powłoki oraz technologia jej nakładania różni się w zależności od producenta strun ale wszyscy gwarantują znacznie zwiększoną żywotność takich strun. Struny powlekane mogą być też bardziej śliskie w dotyku a powłoka może nieznacznie wpływać na ich brzmienie.

Zdecydowanie polecamy stosowanie takich strun szczególnie osobom dużo grającym gdyż pomimo ich wyższej ceny pozwalają na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

 

Jak widać lista opcji i możliwości jest bardzo duża i nie jesteśmy w stanie dokonać wyboru za Ciebie ale mamy nadzieję, że ten krótki poradnik ułatwi Ci samodzielny wybór. W internecie można znaleźć bardzo dużo opinii na temat każdego rodzaju strun ale najważniejsze jest Twoje własne doświadczenie. Dlatego nie bój się eksperymentować, wybieraj różne struny z różnych firm aż w końcu znajdziesz swoje ulubione.

Jeśli będziesz miał jakieś dodatkowe pytania napisz do nas. Chętnie podzielimy się własnymi doświadczeniami i naszą wiedzą.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów