Wczytuję dane...

Struny do ukulele

Ukulele to niewielki instrument którego powstanie łączy się z przybycie portugalskich imigrantów na Hawaje. W ostatnich latach ukulele zdobywa coraz większą popularność a jego egzotyczne brzmienie i łatwość gry inspiruje do nauki zarówno młodych i jak osoby starsze.

 

Czytaj więcej

Jakie struny wybrać do ukulele?

Struny do ukulele należy dobrać do rozmiaru instrumentu oraz wybranego stroju. Ukulele występują w kilku rozmiarach takich jak sopranino, sopranowe, koncertowe, tenorowe, barytonowe czy w końcu basowe. Ukulele najczęściej posiadają 4 struny o grubości zależnej od wybranego stroju ale spotkać też można ukulele z większą ilością strun.

 

Z czego wykonane są struny do ukulele?

Najbardziej typowe struny są wykonane z nylonu lub podobnych materiałów choć tradycyjnie wykonywane były ze zwierzęcych jelit. W instrumentach tenorowych i barytonowych można spotkać struny z owijką gdyż najczęściej korzysta się na nich z nieco innego strojenia.

 

Jak stroi się ukulele?

Typowe ukulele sopranowe, koncertowe oraz tenorowe najczęściej stroi się do dźwięków G4-C4-E4-A4 i jest to strój określany jako High G (wysokie G). Taki strój daje bardzo charakterystyczne, wesołe brzmienie ale spotkać można też struny przystosowane do stroju z niskim G (Low G) które daje brzmienie bliższe temu z gitary klasycznej.

Ukulele barytonowe stroi się najczęściej do dźwięków D3-G3-B3-E4 czyli tak, jak 4 najcieńsze struny w gitarze klasycznej.

W zależności od potrzeb muzyków można też spotkać się z innymi sposobami strojenia.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów