Wczytuję dane...

Struny do gitary basowej

Gitara basowa lub po prostu bas tak jak każdy inny instrument strunowy potrzebuje strun. Są one produkowane w wielu typach i rozmiarach a każdy producent ma swoje patenty na to, żeby ich struny brzmiały lepiej.

Czytaj więcej

 

Jakie struny do basu

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać struny do posiadanego instrumentu. Gitary basowe mogą różnić się ilością strun ale także skalą która wpływa na długość strun.

Jeśli chodzi o ilość strun to sprawa jest chyba oczywista. Do basu 4 strunowego kupujemy komplet 4 strun, do 5 strunowego kupujemy komplet 5 strun. W przypadku instrumentów 5cio, 6cio strunowych warto sprawdzić jaki komplet wybieramy bo na rynku mogą być dostępne z dodatkową struną wysoką albo niską.

Najbardziej popularne basy posiadają skalę o długości 34-35 cali nazywaną potocznie „long scale”. Jeśli na opakowaniu nie ma żadnych oznaczeń możemy założyć, że są to struny właśnie do instrumentów o takiej skali. Mniej popularne ale ciągle spotykane są instrumenty typu „short scale” o długości ok 30-32 cali oraz „extra long scale” o długości 36 cali.

 

Z czego robi się struny do basu

Standardowo struny do basu posiadają rdzeń, najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej o przekroju okrągłym lub sześciennym. Na rdzeń struny nawinięta jest owijka która najczęściej jest okrągła ale spotkać można też struny z owijką okrągłą ale zeszlifowaną lub całkowicie płaską. Owijki wykonuje się często z niklu, niklowanej stali lub stali nierdzewnej. Czasami spotkać można też stal z domieszką innych metali takich jak np. cobalt (kobalt) co wpływa na brzmienie instrumentu.

Niklowe lub niklowane owijki o przekroju okrągłym dają jasne, wyraźne brzmienie i są miłe w dotyku.

Struny ze stalową lub kobaltową owijką dają zdecydowanie jaśniejsze i bardziej klarowne brzmienie a w przypadku kobaltu nawet z większą ilością niskiego pasma i ze wyraźnie większym sygnałem. Są jednak dość szorstkie w dotyku w porównaniu do strun niklowanych.

Struny z płaską owijką czyli popularne „flaty” to najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Struny tego typu dają okrągłe i ciepłe, wręcz stłumione brzmienie które może przypominać brzmienie kontrabsu.

 

Jakie struny są najlepsze do basu

Na rynku istnieje wiele firm produkujących struny do gitary basowej a najbardziej popularne z nich to między innymi Ernie Ball, D’Addario, Elixir, Dean Markley, GHS, Ibanez, Cleartone i inne.

Każda z tych firm ma w swojej ofercie struny z różnych materiałów i o różnej konstrukcji jednak nie ma na świecie jednych, najlepszych strun do basu. Każdy muzyk dopasowuje struny do swojego gustu, techniki gry czy stylu muzycznego. Warto kupować porządne, markowe struny do basu gdyż zapewnia to nie tylko dobre brzmienie ale też brak problemów z intonacją oraz długą żywotność strun.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów