Wczytuję dane...

Struny do mandoliny

Mandolina to instrument strunowy z rodziny lutnii. Na mandolinie najczęściej gra się kostką i jest wykorzystywana w takich gatunkach muzycznych jak folk, country, bluegras, americana ale także coraz częściej pop czy rock. Jeszcze nie tak dawno temu był to całkiem popularny instrument również w Polsce.

 

Czytaj więcej

Jakie struny do mandoliny wybrać?

Najbardziej popularne mandoliny posiadają 8 strun strojonych parami. Struny mogą posiadać owijkę ze stopów brązu, stali bądź niklowanej stali. Sprzedawane są w kompletach o różnym naciągu warto więc wybrać komplet dopasowany do własnych potrzeb i posiadanego instrumentu

 

Z czego wykonane są struny do mandoliny?

Tradycyjnie do instrumentów z rodziny lutnii stosowało się struny z jelit zwierzęcych jednak do nowoczesnych mandolin właściwie wyłącznie stosuje się struny stalowe. Część z nich posiada owijkę wykonaną ze stali niedzewnej, stali niklowanej lub stopu brązu na stalowym rdzeniu. Struny tego typu są głośne i dają jasne, wyraźne brzmienie. Owijka z brązu zapewnia nieco cieplejsze brzmienie niż struny całkowicie wykonane ze stali.

 

Jak stroi się mandolinę?

Strój zależy od rozmiaru instrumentu jednak najbardziej popularny jest strój do dźwięków G3, D4, A4, E5. Stroimy oczywiście po dwie struny do tego samego dźwięku. Inne stroje mogą być spotykane w przypadku mandolin altowych, tenorowych, barytonowych czy basowych.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów