Wczytuję dane...

Struny do banjo

Najbardziej popularne banjo posiadają 4, 5 lub 6 strun. Aktualna wersja tego instrumentu wywodzi się prawdopodobnie z Wysp Karaibskich na których pracowali niewolnicy z Afryki Zachodniej.

Wersja 6-cio strunowa strojona jest podobnie do gitary co znacznie ułatwia grę gitarzystom. Wersja 4- i 5-cio strunowa to instrumentu najczęściej wykorzystywane w muzyce country, bluegrass czy americana. Gra się na nich przy użyciu najczęściej metalowych pazurków.

 

Czytaj więcej

Jakie struny do banjo wybrać?

Nowoczesne banjo wykorzystuje głównie struny stalowe. W pierwszej kolejności musimy jednak wybrać odpowiedni komplet z ilością strun pasującą do posiadanego instrumentu. Stalowe struny dają głośne i jasne brzmienie podczas gdy rzadko spotykane struny nylonowe oferują brzmienie znacznie cieplejsze ale są też cichsze od stalowych.

 

Z czego wykonane są struny do banjo?

Nowoczesne banjo jest przystosowane do strun stalowych jednak dawne, tradycyjne wersje korzystały ze strun wykonanych z różnego rodzaju włókien.

Trzy pierwsze struny wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej a czwarta struna posiada owijkę ze stali lub stopów brązu.

Spotkać można też muzyków którzy zakładają struny z jelit lub nylonu aby uzyskać cieplejsze i bardziej tradycyjne brzmienie.

 

Jak stroi się banjo?

Właściwie to nie ma jedynie słusznego sposobu strojenia banjo. Muzycy często zmieniają strój w zależności od potrzeb ale często stosowane są stroje typu „Open G” (dźwięki G4 D3 G3 B3 D4). Dawniej popularny był strój do dźwięków G4 C3 G3 B3 D4.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów