Wczytuję dane...

Struny w gitarach - jakie są rodzaje, jak dobierać?

Jakie struny wybrać? To najczęściej zadawane pytanie przez naszych klientów. Zarówno tych początkujących jak również tych którzy trochę już grają ale szukają jakiejś zmiany, ciekawostki lub czegoś co może zainspirować ich lub dodać nowego charakteru brzmienia do ich instrumentu.

Jakie struny pasują do mojej gitary?

Przede wszystkim musimy określić rodzaj gitary. Ze względu na stosowane struny możemy gitary podzielić na klasyczne czyli takie do których montujemy struny nylonowe i podobne, gitary akustyczne czyli takie do których montujemy struny stalowe oraz gitary elektryczne czyli instrumenty które wymagają strun stalowych działających dobrze z elektromagnetycznymi przetwornikami. Oczywiście istnieją też instrumenty basowe takie jak bas akustyczny czy elektryczny i do każdego z nich znajdziemy odpowiednie struny.
Do instrumentów typu gitara elektro-klasyczna czy elektro-akustyczna najczęściej stosuje się struny takie same jak do ich odpowiedników bez wbudowanej elektroniki. Zazwyczaj system przetworników i elektroniki w danym instrumencie jest dostosowany do takich właśnie strun.

Jak często należy wymieniać struny w gitarze?

Profesjonaliści wymieniają struny bardzo często a niektórzy wręcz codziennie gdyż zapewnia im to idealne strojenie instrumentu oraz wyśmienite brzmienie. Ale nie każdy z nas gra koncert lub nagrywa w studio a producenci dwoją się i troją żeby zapewnić nam struny o coraz lepszej jakości i żywotności. Dlatego my, w zależności od sposobu używania oraz przechowywania instrumentu polecamy wymianę strun co kilka tygodni.
Struny gitarowe zużywają się dość szybko gdyż są narażone na szkodliwe działania wilgoci i innych niekorzystnych czynników. Oczywiście można grać na gitarze tak długo dopóki struny się nie pozrywają ale przyjemność z obcowania ze starymi strunami nie należy do największej a stare struny mogą sprawić że nasz instrument nie zabrzmi dobrze. Co więcej stare struny mogą spowodować problemy ze strojeniem instrumentu albo brzęczeniem.
Kiedy więc zmienić struny? Według nas warto wymienić struny jak tylko zauważymy objawy ich zużycia. Następuje to w różnym czasie w zależności od posiadanych strun i tego jak o nie dbaliśmy. Żywotność strun można przedłużyć myjąc ręce przed każdym graniem oraz czyszcząc struny każdorazowo po graniu. Na pewno pomaga też przechowywanie instrumentu w futerale bądź pokrowcu.

Jaką grubość / twardość strun do gitary wybrać?

Struny występują w różnych twardościach i grubościach tak aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie model. Różnica w grubości strun ma wpływ nie tylko na łatwość z jaką dociska się je do progów ale również na brzmienie.
Jeżeli na naszym instrumencie gra się nam trudno i czujemy wyraźny opór strun przy graniu możemy wybrać struny o jeden rozmiar cieńsze od posiadanych. Podobnie, gdy mamy wrażenie, że struny są zbyt miękkie i mocno brzęczą możemy spróbować wybrać komplet twardszych/grubszych strun.
Nie polecamy przeskakiwania od razu o kilka grubości w górę lub w dół gdyż taka zamiana może wymagać dodatkowe regulacji a czasami nawet modyfikacji instrumentu.
Jeśli nie wiemy jaki rozmiar strun mamy zamontowany w gitarze przydatna może okazać się informacja jakie struny montowane są fabrycznie. Producenci gitar najczęściej montują struny w rozmiarze 10-46 do wszystkich gitar elektrycznych oraz 12-54 do wszystkich gitar akustycznych.

Jak dobrać struny aby uzyskać inne brzmienie?

Producenci ciągle starają się ulepszać i znajdować nowe receptury na świetnie brzmiące struny. Dlatego na rynku znajdziemy struny wykonane z różnych materiałów i w różnej technologii. Rodzaj stopu użytego do wykonania owijki lub rdzenia struny, przekrój rdzenia lub owijki oraz ewentualne przekładki mają znaczący wpływ na brzmienie instrumentu.
Najjaśniejsze brzmienie oferują struny o owijce o przekroju okrągłym wykonanej ze stali nierdzewnej lub podobnych stopów metalu. W gitarach akustycznych najjaśniej brzmią struny z owijką z brązu (najczęściej jest to 80/20 Bronze).
Struny niklowane lub niklowe (Pure Nickel) dają również jasne ale nie tak ostre brzmienie. W gitarach akustycznych odpowiednikiem mogą być struny z owijką z fosforobrązu.
Najcieplejsze brzmienie dają struny z owijką szlifowaną lub płaską a w gitarach akustycznych będą to struny z jedwabną lub podobną przekładką pomiędzy rdzeniem a owijką.

Struny powlekane? Co to jest i po co mi one?

Kilku producentów ma w swojej ofercie struny które popularnie określamy jako struny powlekane ale znane są też pod innymi terminami np. Long Life itp.
Standardowe struny po jakimś czasie grania zaczynają tracić brzmienie i kolor z powodu korozji oraz warstw kurzu u brudu które osadzają się na ich powierzchni.
Struny powlekane przechodzą specjalny proces który zazwyczaj polega na nałożeniu na gotową strunę specjalnej warstwy ochronnej. Materiał oraz technologia jego nakładania różni się w zależności od firmy ale zawsze chodzi o to, żeby ochronić struny przed niekorzystnymi warunkami w jakich mogą się znaleźć. Chodzi tu właśnie o kurz, pot i brud jaki dostaje się do strun w trakcie grania i niszczy nasze struny.
Struny tego typu mogą być nawet 3 krotnie droższe od standardowych strun ale według zapewnień producentów wytrzymują 3 do 5 razy dłużej niż ich zwykłe odpowiedniki. Czy więc warto stosować takie struny? Zależy to od wielu czynników ale ogólnie rzecz biorąc my uważamy, że warto, szczególnie jeśli gitara będzie często używana i dużo podróżowała a my nie lubimy zbyt często zmieniać strun.

Jak dbać o struny w gitarze?

Możemy stosować kilka prostych zabiegów które pozwolą przedłużyć żywotność naszych strun dzięki czemu będą brzmiały i stroiły poprawnie znacznie dłużej.
Przede wszystkim higiena osobista – mycie rąk przed każdym graniem to podstawa. Brud i pot z rąk wciskamy podczas grania pomiędzy owijki strun co znacznie przyspiesza ich korozję oraz tworzy strefy o różnej sztywności które mogą spowodować brzęczenie lub złe strojenie gitary.
Po każdym graniu powinniśmy również wyczyścić struny oraz cały instrument. W sprzedaży dostępne są dedykowane środki do czyszczenia wszystkich elementów instrumentu. Musimy uważać, szczególnie na gitary wykończone lakierami typu nitrocelulozowego gdyż jest on wrażliwy na ostrą chemię.
Przechowywanie instrumentu w pokrowcu lub futerale uniemożliwia osadzanie się na strunach kurzu z powietrza oraz ogranicza dostęp wilgoci do strun co też może wydłużyć ich żywotność.
Warto pamiętać, że większość strun powlekanych nie jest odporna na środki czyszczące przeznaczone do zwykłych strun. Zawarte w nich środki chemiczne mogło by uszkodzić powłokę ochronną. Takie struny należy po prostu przecierać suchą ściereczką.

Mamy nadzieję, że trochę udało nam się rozjaśnić sytuację i po przeczytaniu tego bloga będziecie mogli samodzielnie i świadomie dokonać wyboru nowych strun do Waszego instrumentu. W razie jakichkolwiek wątpliwości możecie śmiało pisać do nas a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.