Wczytuję dane...

PRZETWORNIKI

Przetwornik do urządzenie które pod wpływem drgań struny lub instrumentu generuje sygnał elektryczny. Sygnał ten jest następnie przesyłany do wzmacniacza który przekształca go w dźwięk jaki słyszymy z głośników. To właśnie dzięki przetwornikom możemy usłyszeć nasze gitary oraz grać wspólnie, w zespole nawet z najgłośniejszymi instrumentami takimi jak dęciaki czy perkusja.

Czytaj więcej

 

Jakie są typy przetworników?

Istnieje kilka różnych typów przetworników które różnią się nie tylko brzmieniem ale przede wszystkim konstrukcją. W gitarach akustycznych i klasycznych najczęściej możemy spotkać przetworniki skonstruowane w oparciu o materiał piezoelektryczny. Spotkać można też specjalne mikrofony montowane zazwyczaj wewnątrz pudła w instrumentach akustycznych. Przetworniki w gitara klasycznych i akustycznych bardzo często są kompletowane z aktywnym przedwzmacniaczem który pozwala na regulację barwy i głośności a także dopasowuje poziom sygnału.

W basach i gitarach elektrycznych najczęściej spotykamy przetworniki elektromagnetyczne które są zbudowane z jednej lub wielu cewek oraz zazwyczaj kilku magnesów. Przetworniki oparte na jednej cewce popularnie nazywane są „single coil”. Przetworniki z wieloma cewkami mogą być zbudowane w taki sposób aby eliminowały przydźwięki sieciowe które zakłócają sygnał. Ten rodzaj przetworników nazywamy „humbuckerami” od połączenia angielskiego słowa „hum” które oznacza brum czy zakłócenia zakońcówki „bucker” która oznacza przedmiot zakańczający te zakłócenia.

Niektóre przetworniki, tzw. aktywne posiadają wbudowany układ elektroniczny wymagający zasilania. Układ ten w założeniu poprawia brzmienie instrumentu a jego sygnał jest bardziej odporny na zakłócenia.

Istnieją też inne konstrukcje opierające się na innych materiałach lub technologii jednak nie są one zbyt często spotykane w popularnych instrumentach.

 

Jak działają przetworniki elektromagnetyczne?

Przetworniki elektromagnetyczne są oparte na prostym połączeniu cewki i magnesów. Struna drgająca w polu magnetycznym przetwornika generuje sygnał elektryczny w cewce który później słyszymy jako brzmienie gitary we wzmacniaczu. Zarówno konstrukcja, typ i jakość materiałów jak i kształt przetwornika ma bezpośredni wpływ na jego brzmienie. Z tego powodu na rynku znajdziemy bardzo szeroką gamę pickupów od różnych producentów.

 

Jak działają przetworniki piezoelektryczne?

Przetwornik tego typu składa się z odpowiednio przygotowanego materiału o właściwościach piezoelektrycznych z podłączonymi elektrodami i przewodem, zazwyczaj zakończonym wtyczką pasującą do odpowiedniego preampu.

Drgania generowane przez instrument odbierane są przez przetwornik przyczepiony do jego korpusu lub osadzony w mostku/podstawku. Drgania te generują napięcie które następne przekazywane jest na wbudowany preamp lub wprost do wzmacniacza.

Wysoka skuteczność przetworników piezoelektrycznych oraz ich właściwości akustyczne pozwalają na stosowanie ich w większości instrumentów akustycznych takich jak gitary akustyczne i klasyczne ale także skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, banjo, mandoliny i wiele innych.

Przetworniki tego typu dają bardzo charakterystyczne brzmienie które producenci starają się poprawić poprzez stosowanie odpowiednich przedwzmacniaczy. Takie urządzenia nie tylko poprawiają brzmienie ale dają też znaczną kontrolę nad barwą czy siłą sygnału muzykowi który może w ten sposób dopasować brzmienie instrumentu do własnych potrzeb czy też sytuacji w której aktualnie gra.

 

Jak działają przetworniki aktywne?

Przetworniki aktywne to takie, które do pracy wymagają zasilania, najczęściej w postaci baterii 9V lub podobnej. Pickupy takie posiadają wbudowany układ elektroniczny odpowiadający za poprawienie sygnału i korekcję brzmienia jednak w większości przypadków nie daje on żadnych możliwości regulacji. Przetworniki aktywne zapewniają czysty, klarowny sygnał o dużej sile. Są one zazwyczaj znacznie bardziej odporne na wszelkie zakłócenia. Konstrukcyjnie są one najczęściej zbliżone do tradycyjnych przetworników elektromagnetycznych choć można na rynku spotkać także mniej typowe, nowatorskie rozwiązania o bardzo ciekawym brzmieniu.

 

Czy można samodzielnie wymienić przetwornik?

Wymiana przetwornikach w wielu sytuacjach może wiązać się z przynajmniej częściowym rozebraniem instrumentu, odkręceniem kilku śrubek i wkrętów czy nawet lutowaniem kabelków w ciasnych miejscach. Jeśli tego typu prace nie są Ci obce to bez problemu poradzisz sobie z samodzielną wymianą przetworników. Niemniej jednak zalecamy zlecenie takich zadań wykwalifikowanemu technikowi bądź lutnikowi który nie tylko zrobi to szybko ale i uchroni nas od popularnych błędów które mogą powodować złe działanie przetworników.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów