Wczytuję dane...

POKROWCE I FUTERAŁY

Chyba każdy instrument to dość delikatna rzecz. Dlaczego warto zabezpieczyć ją przed przypadkowym uszkodzeniem, zamoczeniem czy zabrudzeniem. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni futerał bądź pokrowiec który pomoże nam nie tylko w transporcie ale też i w przechowywaniu gitary, basu, ukulele czy innego posiadanego instrumentu.

Czytaj więcej

Czym różni się pokrowiec od futerału na gitarę?

Futerał to zazwyczaj twarda skrzynia zbudowana ze specjalnego tworzywa lub ze sklejki często z aluminiowymi okuciami i mocnymi zamkami. Futerał może mieć kształt prostokątny lub zbliżony do instrumentu. Taka konstrukcja to najlepsze zabezpieczenie instrumentu jednak wiąże się z dużą wagą i gabarytami przez co jest trudna w transporcie i przechowywaniu. Naszym zdaniem warto jednak zainwestować w porządny futerał jeśli posiadamy cenny dla nas instrument bo nic nie zabezpieczy go lepiej.
Miękki pokrowiec zazwyczaj jest uszyty pod konkretny rozmiar i typ instrumentu. Może posiadać wypełnienie w postaci pianki o różnej grubości która ma za zadanie chronić gitarę przed warunkami zewnętrznymi czy delikatnymi uszkodzeniami. Pokrowce zazwyczaj posiadają wszyte dodatkowe kieszenie na akcesoria dzięki czemu możemy spakować cały potrzebny sprzęt do jednego pokrowca. Różnego rodzaju uchwyty oraz szelki oraz niewielka waga pozwalają na łatwe przenoszenie gitary. Są więc idealne dla kogoś kto dużo podróżuje np. komunikacją miejską na lekcje, próby czy występy. Niestety pokrowiec nigdy nie będzie chronił instrumentu tak dobrze jak futerał a na zwiększone ryzyko narażone są gitary z główką gryfu pod kątem do gryfu a więc wszystkie gitary klasyczne, akustyczne i część elektrycznych.

Co to jest soft-case?

Soft-case to twardy pokrowiec który oprócz gąbki ochronnej posiada wypełnienie usztywniające lub wypełnienie ze specjalnego styroduru (styropianu) lub sztywnej pianki. Łączy on w sobie cechy pokrowca i futerału gdyż jest znacznie lżejszy od klasycznego futerału a chroni instrument lepiej niż zwykły pokrowiec.

Co wybrać pokrowiec czy futerał na gitarę?

Trudno dać jedną prostą odpowiedź ale naszym zdaniem dla dzieci i początkujących którzy zazwyczaj zaczynają na niedrogich gitarach najlepsze są dobre pokrowce z większą ilością gąbki/pianki. Takie pokrowce są lekkie i łatwe w przenoszeniu a dzięki szelkom można założyć je na plecy. Po wyjęciu gitary z pokrowca można go łatwo złożyć i schować gdyż nie zabiera dużo miejsca.
Futerał jest idealny szczególnie dla osób przemieszczających się samochodem i koncertujących muzyków gdyż najlepiej zabezpiecza gitary przed uszkodzeniem podczas transportu często w trudnych warunkach wraz z toną innego sprzętu. Mniejsze futerały w kształcie instrumentu możemy bez problemu wrzucić do bagażnika samochodu nie martwiąc się o nic. Solidne flight-case’y są bardzo ciężkie ale zapewniają największy poziom bezpieczeństwa i są jedynym rodzaje futerału który powinien bez problemu wytrzymać np. podróż samolotem w luku bagażowym.
Z racji wysokiego poziomu ochrony instrumentu polecamy futerały również właścicielom wartościowych, wyjątkowych gitar gdyż ich strata lub uszkodzenie może wiązać się ze znacznie większymi kosztami niż solidny futerał.

Jaki pokrowiec wybrać do mojej gitary?

Pokrowce i futerały produkowane są tak, aby jak najlepiej pasowały kształtem i wielkością do konkretnego instrumentu. Dlatego powinniśmy wybrać pokrowiec dedykowany do typu czy modelu gitary jaką posiadamy. Posiadając kilka gitar może zajść konieczność zakupu kilku pokrowców ale będzie to znacznie bardziej bezpieczne rozwiązanie niż wożenie instrumentu w zbyt dużym lub zbyt małym pokrowcu.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów