GRYFY i KORPUSY
Korpus i gryf to podstawowe elementy każdej gitary. W znacznej większości gitar wykonane są z drewna, czasami łączonego z innymi materiałami. Naszym zdaniem dobra gitara zaczyna się od dobrego drewna dlatego bardzo ważne jest aby zarówno gryf jak i korpus były wykonane z selekcjonowanego materiału dobrej jakości.
Czytaj więcej
Z jakiego drewna zrobiony jest gryf do gitary?
Klon oraz Mahoń to dwa najczęściej stosowane do wyrobu gryfów gatunki drewna. Gryf albo szyjka gitary może mieć różną konstrukcję dlatego spotkać można takie zbudowane z jednego kawałka drewna lub klejone z dwóch lub wielu części takiego samego lub różnych gatunków drewna. Gatunek i jakość użytego materiału ma decydujący wpływ na właściwości gotowego gryfu co przekłada się na brzmienie instrumentu. Inne rodzaje drewna używane do budowy gryfów to na przykład Palisander, Wenge, Orzech oraz wiele innych, często egzotycznych gatunków.
W ostatnich latach często spotkać można drewno „pieczone”. Jest to drewno poddane procesowi który poprawia jego właściwości i stabilność jednocześnie zmieniając kolor.
Na gryf często naklejona jest podstrunnica na której montowane są progi. Podstrunnice najczęściej wykonuje się z Palisandru, Klonu, Hebanu, Pau Ferro ale można spotkać też wiele innych, ciekawych gatunków drewna.
Z jakiego drewna zrobiony jest korpus gitary?
Na korpus gitar i basów elektrycznych najczęściej stosowane są takie gatunki drewna jak Olcha, Jesion, Mahoń czy Klon. Spotkać można też korpusy wykonane z drewna Lipy Amerykańskiej, Sosny, Koriny oraz wielu innych. Korpusy w popularnych gitarach są zbudowane z 2 lub 3 kawałków drewna, rzadziej z jednego kawałka. W dzisiejszych czasach producenci często naklejają ładny fornir z pięknymi słojami na wierzch a czasami i na spód korpusu co może zmylić kupującego na pierwszy rzut oka. Niektóre konstrukcje korpusu łączą podstawę wykonaną np. z Mahoniu z grubą na ok 2,5cm nakładką klonową. Coraz częściej też widuje się cieńsze nakładki wykonane z wzorzystych kawałków drewna nawet na płaskich korpusach. W zasadzie nie istnieją ograniczenia co do rodzaju czy gatunku drewna stosowanego na korpus gitar i basów elektrycznych szczególnie, że można łączyć je z innymi w celu uzyskania struktury o odpowiedniej wytrzymałości.
Jakie inne materiały stosowane są do produkcji korpusów i gryfów?
Oprócz drewna do produkcji korpusów i gryfów czasami wykorzystywane są takie materiały jak aluminium, włókno węglowe, włókno szklane, żywica epoksydowa oraz różnego rodzaju kompozyty. W dzisiejszych czasach można nawet wydrukować sobie korpus na drukarce 3D. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, zdolności i dostępu do odpowiedniego materiału.
W pewnych kręgach bardzo popularne są instrumenty typu „cigar box” stworzone z kija od miotły i drewnianego pudełka po cygarach ale widzieliśmy już gitary wykonane z kanistra, łopaty czy nawet zabawki w kształcie statku kosmicznego Millennium Falcon (Sokół Milenium z Gwiezdnych Wojen). Ogranicza Was może tylko wyobraźnia.
Jakie są różnice w brzmieniu drewna?
Drewno to materiał naturalny o czym musimy pamiętać rozmawiając o brzmieniu. Naszym zdaniem jakość materiału i dokładność wykonania ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o brzmienie instrumentu. Gatunek drewna też może mieć wpływ na brzmienie ale pamiętajcie że można znaleźć korpus olchowy brzmiący ciemniej niż korpus z Mahoniu a wszystko z powodu konkretnego kawałka drewna jakie zostało użyte do zbudowania tego konkretnego egzemplarza.
Z tego powodu trudno jednoznacznie powiedzieć że gitara zbudowana na takim czy innym korpusie/gryfie zabrzmi tak albo inaczej. Lutnicy i muzycy przyjmują często takie założenia ale są one bardzo ogólne i nie powinny być uznawane za doktrynę. Za każdym razem należy wybrać drewno względem jego naturalnych parametrów gdyż te mogą różnić się znacznie w zależności od miejsca pochodzenia, sposobu sezonowania/suszenia oraz obróbki.