Wczytuję dane...

Klucze do gitary basowej

Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli i standardów kluczy do gitary basowej. Poszczególne modele różnią się nie tylko wyglądem ale też i sposobem montażu. Część producentów sprzedaje klucze tylko i wyłącznie w kompletach podczas gdy pozostali oferują je głównie pojedynczo dzięki czemu możemy dobrać zestaw pasujący do posiadanego instrumentu.

 

Czytaj więcej

Jakie są dostępne klucze do gitary basowej?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych wersji kluczy do basu które możemy z grubsza podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich będą klucze w stylu „vintage” które charakteryzują się najczęściej otwartą przekładnią oraz grubym trzpieniem do nawijania struny. Najczęściej klucze typu „vintage” zmontowane są podstawie z blachy którą przykręcamy do główki gitary kilkoma wkrętami. Z drugiej strony zazwyczaj znajdziemy zamontowaną na wcisk tulejkę która utrzymuje klucz we właściwej pozycji. Przykładowymi kluczami z tej kategorii mogą być modele Grover 142, Schaller Original F-Series, Gotoh FB30 lub GB2 i Hipshot z serii HB.

Klucze z drugiej kategorii można by nazwać „modern” albo „mini”. Są to zazwyczaj klucze z przekładnią zamkniętą w odlewanej obudowie a trzpień na który nawijamy struny jest trochę cieńszy niż w przypadku kluczy typu „vintage”. Najczęściej klucze tego typu montowane są specjalną nakrętką przechodzącą przez główkę gryfu a od spodu znajdziemy jeden wkręt zabezpieczający przed obracaniem się klucza. Popularne modele tego typu to na przykład Schaller M4, Gotoh GB707, Grover 144 lub Hipshot Ultralight.

 

Jakie klucze wybrać do swojego basu?

Przy doborze kluczy musimy zwrócić uwagę na kilka wymiarów i innych drobiazgów jeśli nie chcemy przerabiać instrumentu.

Przede wszystkim musimy sprawdzić sposób montażu kluczy. Jeśli są montowane nakrętką z podkładką od strony strun będą to raczej klucze typu modern. Większość z nich wymaga takiego samego otworu w główce gryfu i powinny pasować zamiennie o ile wyglądają podobnie do posiadanych kluczy.

Jeśli w naszym basie znajdziemy wciskaną w drewno tulejkę od strony strun i duże klucze montowane na kilka wkrętów od spodu mamy do czynienia raczej z kluczami typu „vintage”. Dostępnych jest wiele modeli tego typu o różnej grubości trzpienia czy szerokości podstawy dlatego powinniśmy dokładnie wszystko zmierzyć zanim dopasujemy model pasujący do naszego instrumentu.

 

Jakie klucze są najlepsze do gitary basowej?

Najbardziej cenione przez muzyków i lutników maszynki do basu produkuje kilka firm na świecie w tym japońska firma Gotoh, niemiecki Schaller czy amerykańskie Grover i Hipshot. Dostępnych też jest sporo kluczy sprzedawanych pod logo producentów gitary takich jak Warwick czy Fender jednak musimy pamiętać, że nie są oni producentem takiego osprzętu. Klucze sprzedawane pod logo firmy produkującej gitary mogą być produkowane przez jednego z tych znanych producentów ale również przez mniej znane fabryki dalekowschodnie. Zazwyczaj jednak są to klucze dobrej jakości niezależnie od producenta czy miejsca pochodzenia.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów