Wczytuję dane...

Klucze do gitary klasycznej

Klucze do gitary klasycznej dedykowane są do współpracy ze strunami nylonowymi lub podobnymi. Nie zalecamy nawijania strun stalowych na klucze tego typu gdyż może to spowodować znacznie szybsze zużycie albo wręcz uszkodzenie tych kluczy. W gitarze klasycznej klucze pełnią rolę nie tylko techniczną ale również estetyczną. Dobrze dobrany komplet potrafi dodać klasy i dopełnić formę tego pięknego instrumentu.

Czytaj więcej

Jakie klucze do gitary wybrać?

Praktycznie wszystkie popularne modele aktualnie produkowanych gitar klasycznych trzymają jeden standard otworów pod klucze dzięki czemu nie powinno być problemu z doborem pasującego modelu. Producenci kluczy trzymają się standardowego rozstawu trzpieni/kołków na które nawijane są struny. Drobne różnice mogą pojawić się w grubości tych trzpieni więc warto na to zwrócić uwagę.
Z racji prostej konstrukcji duże znaczenie ma dokładność wykonania otworów w gitarze ale również i kluczy dlatego warto rozważyć zakup dobrych, markowych maszynek gdyż zdecydowanie ułatwią one czynność strojenia gitary i powinny działać poprawnie przez znacznie dłuższy czas niż ich tanie odpowiedniki.

Jak zamontowane są klucze w gitarze?

W główce szyjki gitary klasycznej wycięte lub wyfrezowane są dwa podłużne otwory przez które przechodzą struny. Wewnątrz umieszczone są kołki kluczy a całe maszynki montuje się na kilka wkrętów na bocznej krawędzie główki. Przy precyzyjnie wykonanych frezach oraz otworach na trzpienie montaż kluczy jest bardzo prosty i polega głównie na dokręceniu tych kilku, niewielkich wkrętów.
Niestety producenci kluczy nie trzymają standardu jeżeli chodzi o rozmieszczenie wkrętów mocujących więc przy wymianie kluczy na inny model może zajść konieczność zakołkowania starych otworów pod wkręty i nawiercenia nowych.
Przestrzegamy przed wkręcaniem tych drobnych wkrętów bezpośrednio w drewno bez nawiercania otworów pilotażowych. Wkręty są malutkie a drewno zazwyczaj dość twarde łatwo więc o duży problem.

Jakie są najbardziej popularne firmy produkujące klucze do gitary?

Z dostępnych na rynku polskim firm cenione i popularne są Gotoh, Schaller oraz Grover. Firmy te produkują klucze bardzo wysokiej jakości i są cenione na całym świecie przez wielu producentów gitar oraz lutników. W tanich gitarach dla początkujących najczęściej montowane są najtańsze dalekowschodnie maszynki które warto wymienić na podobne ale lepszej jakości które zapewnią płynną pracę i stabilny strój instrumentu. Na rynku sporo jest niedrogich zestawów wielu firm a większość z nich to produkty azjatyckie o różnej jakości.
W najlepszych instrumentach spotkać można klucze wielu innych cenionych firm jednak większość z nich nie jest łatwo dostępna w Polsce z racji niewielkiej sprzedaży a niektórzy lutnicy mogą ciągle wykonywać maszynki samodzielnie.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów