Wczytuję dane...

GITARY AKUSTYCZNE

Gitara akustyczna to jeden z najbardziej popularnych instrumentów na świecie. Jest to instrument bardzo prosty w nauce i z tego powodu bardzo często wybierany na początku naszej muzycznej przygody.

Czytaj więcej

 

Gitary akustyczne, w przeciwieństwie do gitar klasycznych, posiadają struny stalowe dzięki którym ich brzmienie jest jaśniejsze oraz grają zazwyczaj głośniej co świetnie sprawdza się przy akompaniamencie. Ta różnica wymogła zmianę konstrukcji instrumentu w taki sposób aby wytrzymał on większe naprężenie strun stalowych. Praktycznie wszystkie produkowane aktualnie gitary akustyczne posiadają zainstalowany w gryfie pręt napinający a konstrukcja pudła jest bardziej sztywna i mocniejsza niż w gitarach klasycznych.

 

Co można zagrać na gitarze akustycznej?

Gitara akustyczna sprawdzi się świetnie w wielu gatunkach muzycznych poczynając od poezji śpiewanej i lirycznych ballad przez całe spektrum muzyki rozrywkowej takiej jak rock, blues, pop a nawet metal aż do muzyki ludowej. Gitara akustyczna jest instrumentem akompaniującym ale z powodzeniem może zostać wykorzystana do występów solowych co wymaga jednak nieco wyższych umiejętności.

Wielką zaletą gitary akustycznej jest fakt, że nie wymaga podłączenia do wzmacniacza ani żadnego specjalistycznego osprzętu czy innych akcesoriów. Wystarczy sama gitara i Ty! Można ją zabrać wszędzie i cieszyć się wspólnym lub samodzielnym muzykowaniem.

Gitara akustyczna to świetne rozwiązanie dla kogoś kto chce pośpiewać ze znajomymi przy ognisku, bardzo dobrze uzupełnia brzmienie zespołów, w szczególności folkowych, bluesowych i popowych. Jest też ulubionym narzędziem autorów piosenek jeśli więc piszesz teksty i chcesz ułożyć do nich muzykę gitara akustyczna może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

 

Jakie są rodzaje gitar akustycznych?

Gitary akustyczne są dostępne w wielu kształtach które wpływają nie tylko na wielkość instrumentu ale także na ich brzmienie.

Najbardziej popularnym kształtem gitary akustycznej jest tzw. Drednought znany też jako Western i charakteryzuje się dużym pudłem z płytkimi wcięciami w talii. Tego typu gitary zapewniają szerokie pasmo z głębokim i dźwięcznym dołem.

Gitary w kształcie Grand Auditorium jest czasem porównywany do kształtu Orchestra Model (OM) i jest nieco mniejszy od gitar typu dreadnought ale oferuje bardzo zbalansowane brzmienie z pełnym dołem, środkiem i bogatą górą pasma. Gitary tego typu często preferowane są przez osoby grające stylem „fingerstyle”.

Concert lub Auditorium to modele o zdecydowanie mniejszym pudle z wyraźnym wcięciem w talii co ułatwia grę szczególnie w pozycji siedzącej. Gitary tego typu charakteryzują się wyrównanym brzmieniem bez przewagi jakiegokolwiek pasma. Z racji mniejszego pudła często wybierane przez osoby o mniejszym wzroście.

Gitary Parlor to klasyczny kształt z XIX w. który znacznie zyskuje na popularności w ostatnich latach. Gitary te charakteryzują się małym pudłem rezonansowym które zapewniają jasne i klarowne brzmienie. Niewielkie wymiary sprawiają, że są to idealne gitary dla dzieci ale równie wyśmienicie sprawdzają się jako instrumenty podróżne. Klasyczny blues z przełomu XIX i XX wieku brzmi na tych gitarach wyjątkowo oryginalnie.

Największymi gitarami są modele typu Jumbo. W tym przypadku nazwa mówi nam wszystko. Są to modele o bardzo dużym, głębokim pudle rezonansowym które zapewnia piękne, bogate i głębokie brzmienie oraz nieco większą głośność. To wszystko sprawia, że gitary te sprawdzają się najlepiej w akompaniamencie jednak ich gabaryty mogą utrudniać grę, szczególnie niskim osobom.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów