Wczytuję dane...

GITARY ELEKTROKLASYCZNE

Gitara elektro-klasyczna to zelektryfikowana wersja gitary klasycznej (hiszpańskiej). Jej ogólna budowa i zastosowanie praktycznie nie różnią się od tradycyjnej gitary klasycznej choć możemy wskazać kilka wyjątków od tej reguły. Ale zacznijmy od początku.

Czytaj więcej

 

Gitara elektro-klasyczna to instrument zbudowany głównie z myślą o graniu koncertów na większych salach, gdzie wymagane jest dodatkowe nagłośnienie. Gra się na niej zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej a wbudowany przetwornik pozwala w łatwy sposób nagłośnić instrument bez utrudnień jakie wiążą się z korzystaniem z mikrofonu. Najczęściej w gitarę oprócz samego przetwornika wbudowany jest również przedwzmacniacz (preamp) który pozwala na regulację barwy i głośności instrumentu. Wiele „preampów” posiada również funkcję stroika dzięki któremu szybko nastroimy swoją gitarę, nawet w głośnym otoczeniu.

 

Jaką gitarę elektro-klasyczną wybrać?

            Gitary elektro-klasyczne zasadniczo dostępne są tylko w rozmiarze 4/4 i dedykowane dla osób grających a więc nie są polecane do nauki, dla początkujących, szczególnie dla małych dzieci.

            Dobrej klasy gitara elektro-klasyczna powinna stroić we wszystkich pozycjach i ładnie wyglądać ale jej brzmienie akustyczne może nie być już tak istotne dla muzyka który korzysta z niej głównie pod nagłośnieniem. Dlatego warto odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie w jaki sposób będziemy używali instrumentu i czego od niego oczekujemy.

            Wiele modeli gitary elektroklasycznych posiada mniejsze, płytsze pudło rezonansowe co zdecydowanie ułatwia grę w pozycji stojącej. Istnieją również gitary hybrydowe które posiadają znacznie węższą szyjkę pomimo stosowania strun nylonowych. Jest to świetne rozwiązanie dla muzyków poszukujących brzmienia gitary klasycznej ale na co dzień grających na gitarze akustycznej czy elektrycznej.

            Przy wyborze i zakupie nowej gitary warto również pamiętać o niezbędnych akcesoriach.

 

Budowa gitary elektro-klasycznej

            Jakość gitary elektro klasycznej tak samo jak w przypadku innych gitar zależy w głównej mierze od wykorzystanych materiałów jak i precyzji wykonania. Najczęściej wykorzystywane gatunki drewna to mahoń, heban lub palisander na boki i tył pudła rezonansowego oraz świerk lub cedr na płytę wierzchnią (top). Standardowo, gryf wykonany jest z mahoniu choć czasami można spotkać instrumenty z innych, bardziej egzotycznych gatunków. Popularne instrumenty elektro-klasyczne posiadają przetwornik typu piezo wbudowany w mostek pod siodełkiem (podstawkiem). W wysokiej klasy instrumentach można spotkać inne rodzaje przetworników np. z wbudowanym mikrofonem lub takie łączące oba systemy.

            Bardzo istotnym elementem nagłośnienia gitary elektro-klasycznej jest przedwzmacniacz (preamp) który najczęściej posiada możliwość regulacji barwy i głośności.

            Z racji częstej konieczności grania w pozycji stojącej warto zwrócić uwagę, czy wybrana gitara posiada fabrycznie zamontowane zaczepy na pasek.

 

Akcesoria do gitary elektro-klasycznej

            W zależności od sytuacji do nagłośnienia naszej gitary potrzebny będzie sam kabel lub dedykowany do gitar akustycznych wzmacniacz o czym warto pamiętać wybierając taki instrument.

            Pasek typu „krawat” nie jest najbardziej wygodną opcją podczas grania w pozycji stojącej ale jeśli gitara nie posiada odpowiednich zaczepów możemy zamontować je dodatkowo co pozwoli nam na wybór dowolnego paska do gitary.

            Wszystkie gitary to z natury dość delikatne instrumenty i zawsze zalecamy korzystanie z nawilżacza do który ochroni je przed przesuszeniem. Nawilżacze dostępne są w kilku wersjach i opcjach które różnią się sposobem i łatwością używania.

            Ponieważ gitara elektro-klasyczna służy przede wszystkim do grania koncertów zapewne będziecie musieli ją często przewozić. W takim przypadku warto zabezpieczyć ją odpowiednim pokrowcem lub futerałem. Zdecydowanie polecamy twardy futerał który znacznie lepiej chroni instrument przed przypadkowym uszkodzeniem w trasie i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi choć jest mniej poręczny i cięższy od standardowego pokrowca.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów