GITARY KLASYCZNE
Gitara klasyczna jest znana również pod nazwą gitara hiszpańska. Gitara klasyczna jaką znamy dzisiaj powstała w XIX wieku w Hiszpanii a za jej autorów uważa się lutników Antonio de Torres Juardo i Hermana Hausera Sr.
Na gitarze klasycznej gra się w pozycji siedzącej wydobywając dźwięk opuszkami a czasami paznokciami palców co w połączeniu z nylonowymi strunami daje ciepłe i pełne brzmienie. Gitarę klasyczną polecamy wszystkim zainteresowanym muzyką klasyczną i nauką gry w stylu klasycznym. Dzięki dostępności wielu rozmiarów takich jak ¼, ½, ¾ czy w końcu 4/4 są to instrumenty często wybierane jako pierwsza gitara dla dzieci i dorosłych.
Czytaj więcej
Jaką gitarę klasyczną wybrać?
Gitarę klasyczną należy dobrać do wzrostu gitarzysty. Instrumenty w skali 4/4 zalecane są młodzieży w wieku od 12 lat wzwyż. Dla młodszych osób w wieku 8-12 lat polecamy gitary w rozmiarze ¾. Od 5 do 8 roku życia zazwyczaj najlepszym wyborem są gitary w skali ½ a dla najmłodszych polecamy gitary ¼.
Dobrej klasy gitara klasyczna powinna nie tylko ładnie wyglądać i stroić we wszystkich pozycjach ale również charakteryzować się donośnym i pełnym brzmieniem. Dobrej jakości instrument posiada solidne i precyzyjne maszynki (klucze) dzięki którym codzienne strojenie gitary nie jest wyzwaniem nawet dla początkującego muzyka.
Przy wyborze i zakupie nowej gitary warto również pamiętać o niezbędnych akcesoriach.
Budowa gitary klasycznej
Jakość gitary klasycznej zależy w głównej mierze od wykorzystanych materiałów jak i precyzji wykonania. Dobre instrumenty wykonane są najczęściej z takich gatunków drewna jak mahoń, heban lub palisander jeśli chodzi o boki i tył pudła rezonansowego. Na płytę wierzchnią (top) najczęściej wykorzystuje się drewno cedru lub świerkowe. Gryf jest zazwyczaj wykonany z mahoniu. Na płycie wierzchniej znajduje się mostek z siodełkiem (podstawkiem). Tradycyjnie w hebanowych lub palisandrowych mostkach można było znaleźć kościane siodełko. Z kości naturalnej wykonywało się również siodełko szyjki. Gitara klasyczna posiada dwa, podłużne frezy w główce gryfu w które montuje się klucze do nawijania strun. W tańszych instrumentach zamiast litego drewna najczęściej spotkać możemy specjalny laminat a najtańsze gitary mają laminatową płytę wierzchnią.
Akcesoria do gitary klasycznej
Na gitarze klasycznej gra się najczęściej w pozycji siedzącej. Aby uzyskać właściwą pozycję gitary i rąk gitarzysta stosuj podnóżek dzięki któremu unosi kolano na którym opiera instrument.
Jeżeli muzyk chciałby zagrać w pozycji stojącej trzeba na gitarę zamontować zaczepy do paska lub korzystać ze specjalnego paska typu „krawat”.
Z racji delikatności instrumentów drewnianych zalecamy korzystanie z nawilżacza do gitary który ochroni ją przed przesuszeniem które może prowadzić do awarii a nawet zniszczenia instrumentu.
Szczególnie w trakcie pierwszych kroków w nauce gry na gitarze bardzo trudno jest uczniowi samodzielnie nastroić instrument a gitarę stroić trzeba przed każdym graniem. Bardzo pomocnym w takiej sytuacji jest stroik elektroniczny (tuner) przypinany na klips do instrumentu dzięki któremu nawet osoba nie mająca kontaktu z gitarą będzie mogła ją z łatwością nastroić.
W przypadku przemieszczania się z gitarą klasyczną warto zabezpieczyć ją odpowiednim pokrowcem lub futerałem. Pokrowce są lżejsze, posiadają szelki do noszenia gitary na plecach i jest to idealne rozwiązanie, szczególnie dla młodszych adeptów sztuki gitarowej. Droższe instrumenty warto zaopatrzyć w dedykowany, twardy futerał który znacznie lepiej chroni gitarę przed uszkodzeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi ale jest mniej poręczny i znacznie cięższy.